16 yaşındaki kızı sokak ortasında katletti! Pişkin savunma

Bağcılar'da geçen yıl ayrıldığı kız arkadaşını, barışma teklifini kabul etmemesi üzerine öldüren genç, 18 yaşından küçük olduğu için 24 yıl hapis cezası aldı.

16 yaşındaki kızı sokak ortasında katletti! Pişkin savunma

Bağcılar'da geçen yıl ayrıldığı kız arkadaşını, barışma teklifini kabul etmemesi üzerine öldüren genç, 18 yaşından küçük olduğu için 24 yıl hapis cezası aldı.

17 Mayıs 2018 Perşembe 10:19
16 yaşındaki kızı sokak ortasında katletti! Pişkin savunma

Bağcılar'da geçen yıl bir genç, barışma teklifini kabul etmeyen liseli eski kız arkadaşını sokak ortasında pompalı tüfekle öldürdü. 17 yaşındaki genç, son sözünde olay nedeniyle pişman olduğunun belirtti. Mahkeme heyeti, "Tasarlayarak kasten öldürme" suçundan olay tarihinde 18 yaşından küçük olması sebebiyle sanığı 24 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığa verilen cezada "Haksız tahrik" ve "iyi hal" indirimi ise uygulanmadı.

SOKAK ORTASINDA TEKLİFİNİ KABUL ETMEYEN KIZI ÖLDÜRMÜŞTÜ

Bağcılar'da Mehmet A.K.(17) 8 Şubat 2017 tarihinde pompalı tüfekle 16 yaşındaki Cansu Çaptı'nın karın bölgesine bir el ateş etti. Sağ karın bölgesinden yaralanan Çaptı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı, ancak hayatını kaybetti.

TÜFEĞİYLE KARAKOLA GİDİP TESLİM OLDU

Mehmet A.K. da suçta kullandığı pompalı tüfek ile karakola gidip teslim oldu. Soruşturma kapsamında mahkemeye çıkarılan Mehmet A.K. tutuklanarak cezaevine konuldu. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede gönül ilişkisi yaşadığı Cansu Çaptı'dan ayrılan Mehmet A.K.'nın tekrar barışmak istediği ancak yüz bulamadığı belirtildi.

24 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE YARGILANDI

Mehmet A.K.'nın olay günü yanında taşıdığı pompalı tüfek ile Cansu Çaptı'ya bir el ateş ettiği anlatılan iddianamede suçu kasten ve tasarlayarak işleyen şüpheli Mehmet A.K.'nın "Çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunmayacak kişiyi tasarlayarak öldürme" suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapis isteniyordu.

"KIZIM MEZARDA YATARKEN ONUN AZ CEZA ALMASINI İSTEMİYORUM"

Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu Suça Sürüklenen Çocuk Sanık Mehmet A.K., ve taraf avukatları hazır bulundu. Öte yandan hayatını kaybeden Cansu Çaptı'nın annesi Fatma Çaptı da duruşmaya 'şikayetçi' sıfatıyla katıldı.

Anne Fatma Çaptı kızının sözlü ya da nişanlı olmadığını belirterek, "Kızım Lise 1. Sınıf öğrencisiydi. Kızım mezarda yatarken sanığın az bir ceza almasını istemiyorum. Hakettiği cezayı almasını istiyorum. Sokağa çıkıp kızımın yaşıtlarını gördüğümde hala dayanamıyorum. Olay sebebiyle ailem perişan oldu" ifadelerini kullandı.

"SAVUNMADA SÖZLÜ OLDUKLARINI SÖYLEMESİ DOĞRU DEĞİLDİR"

Şikayetçi Çaptı Ailesi'nin avukatı Orkun Ayhan da sanığın eylemi tasarlayarak gerçekleştirdiğinin sabit olduğunu belirterek, "Sanığın maktül ile sözlü olduğu yönündeki savunmalarının tanık ve müvekkilin beyanları ile doğru olmadığı ortaya konulmuştur. Sanık daha önce arkadaş olduğu maktul ile ayrılmasını hazmedemeyerek tasarlamak suretiyle eylemi gerçekleştirmiştir. Sanığın herhangi bir indirim maddesi uygulanmaksızın cezalandırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

"PİŞMANIM"

Son sözü sorulan sanık Mehmet A.K. da "Olay nedeniyle pişmanım, tahliyemi istiyorum" dedi.

SANIK 24 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti sanık Mehmet A.K.'nın suç tarihinde 18 yaşından küçük olan maktül Cansu Çaptı'ya karşı tasarlayarak öldürme suçunun sabit olduğunu belirtti ve sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Eylemin maktulden kaynaklanan haksız bir tahrik altında gerçekleştirildiği sabit olmadığını belirterek, haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına hükmeden mahkeme heyeti, sanığın suç tarihinde yaşını da dikkate alarak 24 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İYİ HAL İNDİRİMİ DE UYGULANMADI

Sanığın savunmalarında pişman olduğunu beyan ettiğini, ancak sanığın geçmişi dikkate alındığında ceza indirimi sağlamaya yönelik savunmalar olduğu kanaatine varıldığını kararında belirten mahkeme heyeti, sanığın beyanı samimi bulmayarak "iyi hal" indirimi de uygulanmadı. Sanığın tutukluluk halinin de devamına karar verildi.

Son Güncelleme: 17.05.2018 10:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol