18 Temmuz 2016 Pazartesi 09:26
Malatya ve Konya'da tehlikeli gerginlik!

Konya'da bir grup Suriyeli ile Türk vatandaşları arasında çıkan kavga gerginliğe neden oldu. Öfkeli kalabalık, 'Konya'da Suriyeli' istemiyoruz diyerek Suriyeli gençlerin kaldığı oteli taşladı. Polisin biber gazlı müdahalesine rağmen kalabalık dağılmayınca, otelde kalan yaklaşık 20 Suriyeli, Çevik Kuvvet otobüsüyle bölgeden uzaklaştırıldı.

Olay, saat 00.10 sıralarında merkez Karatay İlçesi Karatay Belediyesi karşısında meydana geldi. Bir grup Suriyeli genç, kaldıkları otelin önünde Türk vatandaşları arasında kavga çıktı. Kavganın ardından Suriyeli gençler, kaldıkları otele sığındı. Kavgayı duyan çevre sakinleri de Suriyeli gençlerin kaldığı otelin önünde toplanıp, camlarını taşladı. Suriye gençlerde, taş atarak karşılık verdi. Bu sırada Suriyelilerin attığı taşlar polise de isabet ederken, 3 kişi ise başından yaralandı. Suriyelilerin, polislere taş atıldığı çevrede hızla yayılınca kalabalığın sayısı biranda arttı.

Olay yerine başta çevik kuvvet olmak üzere çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Polis, öfkeli kalabalığı sakinleştirmek istedi. Kalabalığın, otele girmek istemesi ve karşılıklı taşlamanın devam etmesi üzerine biber gazıyla müdahale edildi. Ancak öfkeli kalabalık dağılmadı. 'Konya'da Suriyeli istemiyoruz.', 'Polise uzanan eller' kırılsın sloganları atan kalabalık ile polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Kalabalığın dağılmaması üzerine polis, otelde kalan yaklaşık 20 Suriyeli genci Çevik Kuvvet otobüsüne bindirdi. Ancak durumu fark eden kalabalık ise Suriyelilerin bulunduğu otobüsü taş yağmuruna tuttu. Bazıları ise polis otobüsüne saldırdı. Polis de yeniden biber gazla müdahale etti. Vatandaşlardan ve polislerden birçok kişi biber gazından etkilendi. İçinde Suriyelilerin bulunduğu polis aracnının bölgeden uzaklaşmasına rağmen öfkeli kalabalık yaklaşık 1 saat süren ikna sonucu bölgeden ayrıldı. Bazı kişiler ise bölgedeki Suriyelilerin ev ve işyerlerini taşladı.

Konya'da dün de kent merkezinin farklı noktalarında Suriyelilere yönelik yapılan saldırıda 5 Suriyeli bıçak darbeleriyle hafif şekilde yaralandı. Geçen 10 Temmuz günü de Beyşehir ilçesinde köpeğe tekme atma meselesi yüzünden çıkan kavgada 1'i Suriyeli 2 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı. Olayın ardından ilçede gerginlik yaşanmış, Suriyelilerin ev ve işyerleri taşlanmıştı.

MALATYA'DA GERİLİM BÜYÜMEDEN ÖNLENDİ

Malatya'da darbe girişimini protesto eden kalabalıktan bir grubun alevi vatandaşların çoğunlukta yaşadığı iki mahallede, sloganlar atıp prorovokasyanları gerginliğe neden oldu. Mahalleli halkıda toplanarak evlerinden çıkıp gruptakilerle tartışırken, olaylar polisin müdahalesiyle büyümeden önlendi.

Malatya'da darbe girişimini protestoları sırasında araçlarla konvoy yapan kalabalıktan bazı kişiler Alevi vatandaşların çoğunlukta yaşadığı Paşaköşkü ve Çavuşoğlu mahallelerinden geçerken, "Ak Partililer burada Aleviler nerede?" diye bağırdılar. Bazı protestocuların da Alevi mahallelerinde, araçlarını park ederek yüksek seslerle Ak Parti'nin seçim şarkılarını çalmaları gerilime neden oldu.

Bunun üzerine Paşaköşkü mahallesinde toplanan yaklaşık bin kişi araçlara gelenlere müdahale etmek istedi. Kısa sürelis arbede yaşanırken mahalleye gelen polis, kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtı.

Bu arada alevi derneklerinin temsilcileri Malatya Valisi Mustafa Toprak'ı arayarak bazı provokatörlerin olay çıkartmak için mahallelerine geldiklerini acil önlem alınması gerektiği ilettiler. Vali Toprak'ın ise herkesin sağduyulu hareket etmesi gerektiğini ,provokasyonlara asla izin vermeyeceklerini, sakin olmalarını gerektiğini söylediği öğrenildi.

CHP MİLLETVEKİLİ AĞBABA UYARILARDA BULUNDU

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, darbe karşıtı gösterilerin özellikle Alevi vatandaşların yaşadıkları mahallelerde provokasyona dönüşme ihtimalinin çok yüksek olduğunu acilen önlem alınması gerektiği yönünde uyarıda bulundu. Ağbaba, "Herkes sakin olmalı, provokasyonlara asla gelmemeli bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz yurttaşlarımızı sakin olmaya davet ediyoruz. Ancak, bazı gruplar tahrike devam ediyorlar bu konuda Valilik çok acil önlem almalı" dedi.

OLAY BÜYÜMEDEN ÖNLENDİ

Polisin gruba müdahalesiyle Paşaköşkü mahallesinde durumun sakin olduğu ve çoğunluğu alevi mahalle sakinlerinin de evlerine çekildiği belirtildi.

ARAÇLARDAN BAĞIRARAK VATANDAŞLARI RAHATSIZ EDEN GRUBA MÜDAHALE EDİLDİ

Malatya'da çeşitli kuruluşların çağrıları ile oluşturulan araç konvoyları darbe girişimini protesto ederken, özellikle Alevi yurttaşların yaşadığı Paşaköşkü ve Çavuşoğlu Mahallelerinde halk büyük tedirginlik yaşadı.

Paşaköşkü mahallesinden geçen bazı araçlar, 'AK Partililer burada Aleviler nerede?' şeklinde bağırarak vatandaşları tedirginliğe sevk ettiler. Bu arada bazı araçların da Alevi mahallelerinde, araçlarını park ederek yüksek seslerle AK Parti'nin seçim şarkılarını çaldıkları gözlendi. Bunun üzerine Paşaköşkü mahallesinde toplanan yaklaşık bin kişi araçlara müdahale etmek istedi. Bu sırada mahalleye gelen emniyet görevlileri kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtı.

Öte yandan bazı Alevi derneklerinin temsilcileri Malatya Valisi Mustafa Toprağı arayarak bazı provokatörlerin olay çıkartmak için mahallelerine geldiklerini, acil önlem alınması gerektiği ilettiler. Vali Toprağın ise herkesin sağduyulu hareket etmesi gerektiğini, provokasyonlara asla izin vermeyeceklerini söyleyerek sakin olmalarını istedi.

Anahtar Kelimeler:
KonyaSuriyeli
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol