İstanbul 21°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

ABD'den flaş açıklama

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, terör örgütü DAEŞ ile Suriye'nin kuzeyinde mücadele eden grupların, kendi aralarında çatışmasını istemediklerini, bu unsurları ayrı tutmaya çalıştıklarını belirterek, "Kürtlerin büyük bölümü, SDG'nin parçası olan Kürt gruplar şu anda Fırat'ın doğusunda. Bize verdikleri taahhütlerine bağlı kaldılar." dedi.

ABD'den flaş açıklama

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, terör örgütü DAEŞ ile Suriye'nin kuzeyinde mücadele eden grupların, kendi aralarında çatışmasını istemediklerini, bu unsurları ayrı tutmaya çalıştıklarını belirterek, "Kürtlerin büyük bölümü, SDG'nin parçası olan Kürt gruplar şu anda Fırat'ın doğusunda. Bize verdikleri taahhütlerine bağlı kaldılar." dedi.

31 Ağustos 2016 Çarşamba 11:31
ABD'den flaş açıklama

ABD'den flaş açıklama: Kürtler verdikleri taahhütlere bağlı  kaldılar
 
ABD'nin Ortadoğu ve Orta Asya'daki kuvvetlerinin komutanı olan General  Votel, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, komutasındaki güçlerin  faaliyetleri hakkında bilgi verdi ve soruları yanıtladı.
 
Dışişleri: Bir an önce gerçekleşsin!
 
Cerablus'taki Fırat Kalkanı Harekatı hakkında konuşan Votel,  Türkiye'nin DAEŞ'e karşı mücadelesinin uluslararası koalisyona çok yardımcı  olduğunu belirterek, "Görmeyi istediğimiz şey, ortaklarımızın ve güçlerimizin  hepsinin şu anda DAEŞ'e karşı odaklanması." dedi.
 
"Kürt gruplar Fırat'ın batısına ilerlerse ABD yardımını kaybedecekler  mi?" sorusunu cevaplayan Votel, "Bizim tüm gruplara desteğimiz DAEŞ'e karşı  mücadele etmelerine bağlı. Bu da böyle olmaya devam edecek. Ortaklarımızın kendi  aralarında çarpışmasını istemiyoruz. Bunu önlemeye çalışmayı sürdüreceğiz. Bizim  için önemli olan hem SDG'nin hem de Türk ortaklarımızın DAEŞ'e odaklı kalmasını  sağlamak." diye konuştu.
 
Votel, YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilip çekilmediği konusunda,  "Kürtlerin büyük bölümü, SDG'nin parçası olan Kürt gruplar şu anda Fırat'ın  doğusunda. Bize verdikleri taahhütlerine bağlı kaldılar." ifadesini kullandı.
 
Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG öncülüğündeki Suriye  Demokratik Güçlerinin (SDG) sadece Kürtlerden oluşmadığını, Suriyeli Araplar,  Türkmenler ve diğer Suriyelilerin de bunun içinde olduğunu söyleyen Votel, örnek  olarak Menbiç'te güvenliği sağlaması için bırakılan unsurların özellikle  Menbiçlilerden oluştuğunu dile getirdi.
 
"Destekledikleri Kürt unsurların büyük ölçüde dönmeyi kabul ettikleri  yerlere döndüklerini" savunan Votel, "Kürtlerin kalmalarını istediğimiz yerlerde  kalmalarının harekat planımızda ilerlememize katkısı olacaktır." şeklinde  konuştu.
 
"İki tarafla da çalışmak istiyoruz"
 
Votel, "Türkiye, Kürt gruplara desteğinizi kesmenizi istiyor.  Desteklediğiniz gruplar içinde Arapların sayısını artırmak için uğraşıyor  musunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:
 
"Hem Türkiye hem de SDG, DAEŞ ile mücadelemize katkı yapıyor. Türkiye  olağanüstü bir rol oynuyor. İki tarafla da çalışmayı sürdürmek istiyoruz.  Arapların sayısını artırmak için kesinlikle uğraşıyoruz. SDG, DAEŞ'e karşı etkili  bir unsur olduğunu kanıtladı. Diğer unsurların da onlarla hareket etmesini  istiyoruz. Bunu teşvik etmeyi sürdüreceğiz."
 
"Erken başladı" iddiaları
 
Votel, "Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı'na ABD'ye söylenenden erken  başladığına" dair iddiaların sorulması üzerine de şunları söyledi:
 
"Erken başladıklarını söyleyemem. DAEŞ'e karşı Cerablus'a ilerleme  kararlarında harekatı destekledik. Askeri liderler fırsat ararlar ve  bulduklarında harekete geçerler. Sanırım onlar da bir fırsat gördüler ve hızlıca  harekete geçtiler. Biz de destek verdik. DAEŞ'ten başka bir şeye  odaklandıklarında desteğimizi çekmek zorunda kaldık. Şimdi o unsurları ayrı  tutmaya ve DAEŞ'e odaklı kalmalarını sağlamaya çalışıyoruz."
 
"Türkiye'den DAEŞ ile Suriye içinde mücadelesini sürdüreceğine dair  bir teminat aldınız mı?" sorusu yöneltilen Votel, özel olarak bir teminat  almadıklarını, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamındaki güçlerin Cerablus'tan sınır  boyunca batıya doğru ilerlediklerini gördüklerini söyledi.
 
Votel, "Bu çok iyi haber. Bize çok yardımcı olacaktır. Önemli olan  niyettir. Sahada gördüğüm şey DAEŞ'le mücadeleye çok bağlı oldukları." ifadesini  kullandı.
 
"Türkiye nerede olduğumuzu iyi biliyor"
 

Votel, ayrıca ÖSO ile doğrudan iletişim halinde olmadıkları, iletişimi  Türkiye aracılığıyla kurdukları bilgisini aktardı.
 
Cerablus'tan ayrılan DAEŞ militanlarının nereye gittiği sorusunu  yanıtlayan Votel, bu kişilerin batıya ve güneybatıya, El Bab bölgesine ya da  Rakka'ya gitmiş olabileceklerini söyledi.
 
Türkiye'nin YPG'yi hedef alırken SDG'ye destek veren Amerikan özel  operasyon güçlerini vurmasına yönelik endişe taşıyıp taşımadığı sorulan General  Votel, "Türk güçlerle uzun süredir lokasyonlar konusunda birlikte çalışıyoruz.  Nerede olduğumuzu çok iyi biliyorlar. Tabii ki hatırlatabiliriz ama açıkçası  Türkiye öncülüğündeki güçlerle koordinasyonumuz ve durumsal farkındalığımız iyi.  Bu benim için bir endişe kaynağı değil." karşılığını verdi.

Anahtar Kelimeler:
AbdCENTCOMJoseph VotelDaeş
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol