Ajans az önce geçti! İşte son fotoğraflar

AA ekibi, ÖSO'ya bağlı kuvvetlerin doğuda ulaştığı son nokta olan Sacur Çayı'nın bulunduğu bölgeyi görüntüledi -

Ajans az önce geçti! İşte son fotoğraflar

AA ekibi, ÖSO'ya bağlı kuvvetlerin doğuda ulaştığı son nokta olan Sacur Çayı'nın bulunduğu bölgeyi görüntüledi -

31 Ağustos 2016 Çarşamba 10:12
Ajans az önce geçti! İşte son fotoğraflar

Kurtardıkları köylerde çeşitli güvenlik önlemleri alan muhalif unsurlar, köy girişlerinde kontrol noktaları oluşturdu, bazı evlerde ve arazilerde arama yaptı. ÖSO unsurlarının kurtardığı son köyün ilerisinde yer alan terörist unsurların hareketliliği de kameralara yansıdı


Suriye'nin Cerablus bölgesinde terör  tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Sacur Çayı'nın  olduğu alana kadar inen Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı kuvvetler, kontrolü  sağladıkları köylerin girişlerinde kontrol noktaları oluşturdu. Muhalif güçlerin  aldığı son noktanın yakınındaki terörist unsurların hareketliliği ise kameralara  yansıdı.TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerince  Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı  yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı devam ediyor.

Harekat kapsamında Cerablus'u terör örgütü DAEŞ'ten temizleyen Özgür  Suriye Ordusu'na bağlı kuvvetlerin, harekatın başladığı 24 Ağustos’tan bu yana  terörist unsurlardan temizlediği alan 400 kilometrekareye ulaştı. Özgür Suriye  Ordusu, doğuda Sacur Çayı'nın Fırat Nehri'yle birleştiği yer ile batıda Ez  Zahiriyah-El Yakubiyah-Hasansağır meskun mahallerini içeren bölgede kontrolü  sağladı.


AA ekibi, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı kuvvetlerin doğuda ulaştığı son  nokta olan Sacur Çayı'nın bulunduğu bölgeyi görüntüledi.

Muhalif kuvvetlerin yol boyunca kontrolü sağladıkları köylerde çeşitli  güvenlik önlemleri aldıkları gözlendi. Köylerin girişlerinde kontrol noktaları  oluşturan askerler, bazı evlerde ve arazide arama yaptı.

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı unsurlar, kontrolü ele aldıkları  bölgelerde dahi güvenlik tedbirlerini elden bırakmadı. Olası tuzaklamalara karşı  bazı yerlerde karayolu yerine araziden gitmeyi tercih eden unsurlar, Cerablus'tan  Sacur Çayı'nın Fırat Nehri'yle birleştiği yere kadar geldi.

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı güçler aldıkları en son bölgeye yakın  yerde şüpheli gördüğü bazı hedeflere, yaptıkları kontrollerin ardından ateş açtı.  Sacur Çayı'nın Fırat Nehri'yle birleştiği yerde kontrolü sağlayan Özgür Suriye  Ordusu'nun hemen ilerisinde terör örgütü PKK/PYD üyeleri yer alıyor.

Teröristlerin hareketleri, söz konusu bölgeye yakın bir tepeden  görülüyor.KEPENKLER AÇILMAYA BAŞLADI

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kurtardığı  Halep'e bağlı Cerablus ilçesinde iş yerlerinin yarıya yakını kepenklerini  açarken, fırınlar da hizmet vermeye başladı.

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerince  Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı  yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı devam ediyor.  ÖSO'ya bağlı kuvvetlerin  harekatın başladığı 24 Ağustos’tan bu yana terörist unsurlardan temizlediği alan  400 kilometrekareye ulaştı. ÖSO, doğuda Sacur Çayı'nın Fırat Nehri'yle birleştiği  yer ile batıda Ez Zahiriyah-El Yakubiyah-Hasansağır meskun mahallerini içeren  bölgede kontrolü sağladı.

ÖSO'nun kurtardığı en önemli yerler arasında ise Halep'e bağlı  Cerablus ilçesi yer alıyor. Kurulan güvenlik noktalarıyla ilçenin kontrolünün  tamamen sağlanmasının ardından ilçede hayat normale dönmeye başladı.  Cerablus'taki iş yerlerinin yarıya yakını kepenklerini açarken, fırınlar da halka  hizmet vermeye başladı.

Vatandaşların market ve manavlara yoğun ilgi gösterdiği ilçe  merkezinde elektriklerin kesik olmasından dolayı Jeneratör satıcıları ve  tamircileri de rağbet gören diğer iş yerleri oldu.

Sokak satıcılarının da tezgah açtığı Cerablus'ta halk buralardan  alışveriş yapmaya, zamanını sokaklarda geçirmeye başladı.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı ilçe sakinleri, terör örgütü  DAEŞ'in yönetiminde geçen yılları "cehennem" olarak nitelendirdi. Birçok konuda  kısıtlandıklarını anlatanlardan biri, sakalı "istenilen oranda" uzun olmadığı  için 15 kırbaç cezasına çarptırıldığını anlattı.

Esnaf, terör örgütü DAEŞ döneminde yeteri kadar iş yapamadıklarını,  halkın büyük bölümünün ilçeden kaçtığını belirtirken, şehrin kontrolünün ÖSO'ya  geçmesinin ardından her şeyin daha iyi olacağına yönelik inancını dile getirdi.  Çocukların da sokaklarda oynadığı ilçede, kadınların alışveriş yaptığı gözlendi.

Öte yandan ÖSO'ya bağlı kuvvetlerin ilçe merkezindeki güvenlik  kontrolleri sürüyor.

Anahtar Kelimeler:
ÖSOSacur Çayı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol