13 Mayıs 2022 Cuma 12:17
Kuzey Kore’ye koronavirüs yardımı

Güney Kore, Kovid-19 salgını ile mücadele eden Kuzey Kore’ye yardım talebinde bulundu. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un sözcüsü Kang In-sun tarafından yapılan açıklamada, “Devlet Başkanı Suk-yeol, Kuzey Koreli insanlara Kovid-19 aşısı ve tıbbi malzeme sağlama planları yapıyor. Son zamanlarda, Kovid-19 salgını ile Kuzey Kore’de şüpheli vakalar patlayıcı şekilde artıyor. Kuzey Kore tarafıyla bu konunun ayrıntılarını konuşacağız” ifadeleri kullanıldı.

CAN KAYBI 6’YA YÜKSELDİ

Kuzey Kore’de açıklanan Kovid-19 kaynaklı ilk can kaybından kısa bir süre sonra 5 kişinin daha hayatını kaybettiği ve toplam can kaybının 6 olduğu bildirildi. Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), hayatını kaybeden 6 kişiden 1’inde Omicron mutasyonu tespit edildiğini aktardı. Güney Kore’nin, Kovid-19 aşısı ve tıbbı malzeme gönderme teklifine henüz Kuzey Kore’den bir yanıt verilmedi.

Dünya genelinde etkisini sürdüren Kovid-19 salgınının başından bu yana ülkede vaka görülmediğini savunan Kuzey Kore, dün Pyongyang'da ilk vakanın kayda geçtiğini açıklamıştı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol