23 Haziran 2022 Perşembe 21:41
Musk'tan zarar açıklaması

Mayıs sonunda Silikon Vadisi'ndeki Tesla Sahipleri isimli kulüp için verdiği röportajdan yayımlanan parçalara göre, Elon Musk, Tesla'nın Almanya ve ABD'deki yeni fabrikalarının pil sıkıntısı ve Çin kaynaklı tedarik zincirindeki aksamalar nedeniyle 'milyarlarca dolar kaybettiğini' söyledi.

'Devasa para fırınlarından farksızlar'

Berlin ve Austin'deki yeni fabrikaları 'dev para fırınları' diye niteleyen Tesla CEO'su, "Hem Berlin hem Austin'deki fabrikalar şu anda devasa para fırınları. Gerçekten muazzam bir uğultu geliyor, bu, yanan paranın sesi" diye konuştu. "Şu anda milyarlarca dolar kaybediyorlar. Bir ton masraf var ve neredeyse hiç çıktı yok" vurgusunu yaptı.

'PİLLERİN BİLEŞENLERİ ŞANGHAY LİMANINDA MAHSUR KALDI'

Giga-fabrikaların bu yılın başlarında açıldıklarından beri üretimi artırmakta zorlandığını belirten Musk, Tesla'nın Austin'deki tesisisin şu sıra çok az sayıda araba ürettiğini aktararak "Bu, kısmen, pillerinin bazı bileşenlerinin Çin'deki limanında mahsur kalmasından ve onları nakledecek kimsenin gerçekten olmamasından kaynaklanıyor" dedi. "Bunların hepsi çok hızlı şekilde düzeltilecek, ama çok özenli hareket etmeyi gerektiriyor" diye ekledi.

BU YILA ÇİN'İN LİMANLARININ KAPANMASI DA DAMGA VURDU

Bu yıl Tesla'nın giga-fabrikasının bulunduğu Şanhgay dahil Çin'in birçok kentinde koronavirüsün Omicron varyantının yayılması nedeniyle dönem dönem çok sıkı kapanma uygulandığından bazı sektörler durma noktasına geldi. Kapanmada Şanghay'ın finans, üretim ve nakliye merkezi dahil olmak üzere insanların ve malzemelerin hareketine sert kısıtlamalar getirildi.

'HENÜZ KABUSTAN ÇIKIŞI GÖRMÜŞ DEĞİLİZ'

Musk da Şanghay'daki kapanmanın giga-fabrikada üretimin haftalarca durmasına neden olduğundan Tesla için 'çok çok zor geçtiğini' dile getirdi. 'Son 2 yılın tedarik zincirindeki aksamalar nedeniyle tam bir kabus gibi geçtiğini, bir felaketi diğerinin izlediği ve bu gidişattan henüz çıkılamadığını' sözlerine ekledi.

GELECEK AY 2 HAFTA BOYUNCA DÜZEY YÜKSELTME ÇALIŞMALARI İÇİN KAPATILACAK

Bu arada Reuters haber ajansı, ele geçirdiği Tesla iç yazışmasına göre, Şanghay'daki fabrikanın düzey yükseltme çalışmaları nedeniyle gelecek ay 2 hafta boyunca büyük ölçüde kapatılacağını yazdı. Bunun fabrikanın üretimini artırmayı ve her hafta 22 bin otomobil üretme hedefini yakalamasını amaçladığı kaydedildi.

Geçen hafta Tesla, alüminyum ve lityum gibi hammaddelerin maliyeti yükseldiğinden, ABD'deki tüm otomobil yelpazesinin fiyatlarını neredeyse yüzde 5 artırdı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol