İstanbul 23°
parçalı az bulutlu

Rum gazetesi: Fransa Güney Kıbrıs'taki deniz üssünü kullanacak

Politis gazetesi, Fransız ve Rum savunma bakanlarının Güney Kıbrıs'taki bir deniz üssünün Fransız savaş gemilerine açılması için anlaştığını yazdı.

Rum gazetesi: Fransa Güney Kıbrıs'taki deniz üssünü kullanacak

Politis gazetesi, Fransız ve Rum savunma bakanlarının Güney Kıbrıs'taki bir deniz üssünün Fransız savaş gemilerine açılması için anlaştığını yazdı.

16 Mayıs 2019 Perşembe 13:29
Rum gazetesi: Fransa Güney Kıbrıs'taki deniz üssünü kullanacak

Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve Fransa'nın Ada'daki bir  deniz üssünün kullanımına yönelik anlaştığı iddia edildi. 

Rum Politis gazetesinin haberine göre, anlaşma, Paris'te bir araya  gelen Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve Rum mevkidaşı Savvas Angelidis  arasında imzalandı.

Haberde, Rum kesimindeki Mari bölgesinde bulunan Evangelos Florakis  deniz üssünün daha büyük savaş gemilerine ev sahipliği yapması amacıyla devam  eden genişletme çalışmalarının iki ülke tarafından finanse edileceği ve bunun  ardından Fransız savaş gemilerinin deniz üssünü kullanabileceği belirtildi.

Görüşme sonrasında yapılan resmi açıklamada, iki tarafın Rum kesiminin  askeri ve donanma gücünü artırmak amacıyla iş birliği yapacağı ifade edildi.

İş birliğinin Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rum lideri  Nikos Anastasiadis'in arasındaki görüş birliğinin sonucu olduğuna dikkat çekilen  haberde, iki tarafın da Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki doğal gaz arama  faaliyetlerini kınadıkları anımsatıldı.

Haberde ayrıca Rum tarafının Fransa'dan bir açık deniz gemisi almayı  planladığı da ileri sürüldü.

Türkiye'den Kıbrıs açıklarında sondaj

Türkiye, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi ve Fatih  sondaj gemisi ile Kıbrıs Adası yakınlarında hidrokarbon arama çalışmalarına  başlamıştı.

İlk olarak Yazılı Seyir Uyarı Sistemi (Navtex) ile Fatih'in Ada'nın  batısında çalışmalara başlayacağı 3 Mayıs'ta ilan edildi. 3 Eylül'e kadar bölgede  kalacağı duyurulan Fatih, Kıbrıs Adası'nın yaklaşık 60 kilometre batısındaki  noktada çalışmalarına başladı.

Navtex sistemine göre, Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin de adanın  güneyinde Mısır deniz sahasına yakın bir bölgede 31 Temmuz'a kadar çalışacağı  açıklandı.

Fatih'in sondaj çalışmalarına başladığı bölgenin Rum kesiminin tek  taraflı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgesinde kaldığı iddia ediliyor ancak bu  nokta Türkiye'nin deniz yetki sahaları içinde bulunuyor ve Türkiye Petrolleri  Anonim Ortaklığı da bu sahalarda çalışmalarını yürütüyor.

Rum yönetimini, Ada çevresinde tek taraflı olarak ilan ettiği 13  parseli uluslararası şirketlere ihale ederek lisanslandırıyor.

Fransa; Avrupa Birliği (AB), ABD, Rusya, Mısır ile sondaj  faaliyetlerini durdurması için Türkiye'ye çağrıda bulunan ülkeler arasında  bulunuyor. Rum kesiminin ilan ettiği parsellerde Fransız TOTAL şirketi de arama  faaliyetlerinde bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı ise art arda yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin  sondaj ve sismik gemilerinin, kendi kıta sahanlığında olduğunu sondaj  faaliyetlerine kararlılıkla devam edileceğini belirtmişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol