"Sırbistan, 15 Temmuz'da tereddütsüz bir duruş sergiledi"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sırbistan'ın, 15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişiminde "tereddütsüz bir duruş" sergilediğini belirterek, "Milletimiz bu duruşu asla unutmayacak. Sırbistan'ın sonrasında yaptığı katkılar da asla unutulmayacak." dedi.

"Sırbistan, 15 Temmuz'da tereddütsüz bir duruş sergiledi"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sırbistan'ın, 15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişiminde "tereddütsüz bir duruş" sergilediğini belirterek, "Milletimiz bu duruşu asla unutmayacak. Sırbistan'ın sonrasında yaptığı katkılar da asla unutulmayacak." dedi.

19 Eylül 2018 Çarşamba 23:16
"Sırbistan, 15 Temmuz'da tereddütsüz bir duruş sergiledi"

Soylu, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki resmi temasları kapsamında, Sırp mevkidaşı Nebojsa Stefanovic ile bir araya geldi.

Sırbistan Sarayı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Soylu, "Bugün Balkanlar coğrafyasının en kadim şehri Belgrad'dayız. Mayıs ayından bu yana Stefanovic ile üç kez yüz yüze geldik ve birkaç kez telefonla konuştuk. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, biraz önce güvenlik alanında çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik." ifadesini kullandı.

Terörle mücadele, düzensiz göç ve uyuşturucu konularında istişare ettiklerini ve ortak hareket etme kararı aldıklarını belirten Soylu, "Bakanlıklarımız arasındaki iş birliğini çok daha iyi seviyelere taşıyacağını inandığımız niyet beyanını imzaladık. Sırbistan, barış ve istikrar konusunda Balkanlar'ın en kilit ülkesidir. Biz stratejik ortağımızla birlikte ilişkilerimizi yükseltmeye ve daha bir seviyeye getirmek için çalışmalara devam edeceğiz." diye konuştu.

"ERDOĞAN VE VUCİC, İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİ FARKLI BİR BAHARA TAŞIDI"

Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ilettiğini bildirerek, "Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic arasındaki ikili dostluğun, iş birliğinin iki ülke ilişkilerini farklı bir bahara taşıdığını beyan etmek isterim." dedi.

Türkiye'den Sırbistan'a gelen turistlerin büyük bir memnuniyetle ayrıldığını ifade eden Soylu, Türkiye'den gelenlerin Sırbistan'ın doğa ve tarihi güzellikleri ve misafirperverliklerini birbirlerine anlattıklarını aktardı.

Soylu, Sırbistan'ın, 15 Temmuz FETÖ'nün hain darbe girişiminde "tereddütsüz bir duruş" sergilediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Milletimiz bu duruşu asla unutmayacak. Sırbistan'ın sonrasında yaptığı katkılar da asla unutulmayacak. Bizde bir söz var. 'Dost kara günde belli olur.' Bu milletimizin gönlünün derinliklerinde yerini etmiştir."

Belgrad'da yarın düzenlenecek "Bilgi Güvenliği ve Bilişim Suçları Bakanlar Konferansı"nın ortak tecrübe paylaşımı ve alınacak tedbirler konusunda önemli olduğuna dikkati çeken Süleyman Soylu, "Bu konferansa katılmaktan gurur duyuyorum. Ayrıca, bu ziyaret bize daha büyük güç verdi. Gerek iş birliği, gerek birbirimize katkı sağlayacağımız tecrübelerimiz için ufuk açtı." değerlendirmesinde bulundu.

"SUÇLULARIN HİÇBİRİ BİZİM ÜLKEMİZDE BARINAMAYACAK"

Sırp bakan Stefanovic de Türkiye ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin son derece iyi olduğunu belirterek, "İyi ilişkilerin sağlanmasında iki cumhurbaşkanı yeni bir dönem başlattı. İki ülke hükümeti ve ekonomisi de bu dönemi takip ediyor. Ticaret ve turizm alanlarındaki iş birliğimiz de son derece olumlu. Türkiye'den gelen turist sayısı birinci sırada." diye konuştu.

Suçla mücadelede iş birliği sağlanmasının önemine işaret eden Stefanovic, "Terör, yüksek teknoloji suçları ve göçmen sorunu dünya olarak mücadele etmeye devam edeceğimiz sorunlar ancak iyi iş birliği sayesinde bunların üstesinden geleceğiz." dedi.

Stefanovic, Türkiye'nin 4 milyon sığınmacıyı kabul etmesini ve onların tüm ihtiyaçlarını karşılamasını saygıyla karşıladıklarını vurgulayarak, "İki bakan de bilişim suçlarıyla mücadele etmenin ne kadar önemli olduğunu kararlaştırdık. Suçluların hiçbiri bizim ülkemizde barınamayacak. Sırbistan gereken her alanda Türkiye'ye yardım etmeye hazır." ifadelerini kullandı.

Soylu ve Stefanovic ayrıca, güvenlik iş birliği alanında niyet beyanı da imzaladı.

Bakan Soylu, Belgrad'daki temaslarının ilk gününde, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliği'ne giderek burada Büyükelçi Tanju Bilgiç'ten Sırbistan'daki çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Soylu, yarın da bölgesel boyutta düzenlenen "Bilgi Güvenliği ve Bilişim Suçları Bakanlar Konferansı"na katılacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol