Trump'tan tarihi zirve sonrası ilk açıklama

Son dakika! ABD Başkanı Donald Trump, Singapur'da gerçekleştirdiği Kuzey Kore zirvesi sonrası basın toplantısında "Saçları güzel olanlar sorsun" dedi ve "Kim'in sözleri bana güven verdi" ifadelerini kullandı.

Trump'tan tarihi zirve sonrası ilk açıklama

Son dakika! ABD Başkanı Donald Trump, Singapur'da gerçekleştirdiği Kuzey Kore zirvesi sonrası basın toplantısında "Saçları güzel olanlar sorsun" dedi ve "Kim'in sözleri bana güven verdi" ifadelerini kullandı.

12 Haziran 2018 Salı 11:32
Trump'tan tarihi zirve sonrası ilk açıklama

Singapur'da Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile tarihin bir toplantı yapan ABD Başkanı Donald Turmp anlaşmaların imzalanmasının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

"SENİN SAÇIN GÜZEL, SEN SOR"

Gazetecilerin sorularını alırken "Saçı güzel olanlar sorsun. Senin saçın güzel, sen başla" diyen Trump, Kim ile olumlu görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi ve "Sözleri bana güven verdi" ifadesini kullandı.

Trump özetle şunları söyledi:

"KİM DÖNÜNCE SÜREÇ BAŞLAYACAKTIR"

Silahsızlanma gerçekleşmedi. Nükleer silahlanma için milyarlarca dolar harcandı ama karşılığı alınamadı. Bir kez daha aynısı olmayacak şeklinde taahhüt aldık. Kendisi güven vererek konuştu. Kendisi benden çok yapmak istiyor bunu. Kuzey Kore için parlak bir gelecek. Çok kapsamlı bir taahhüt verdik. Kim-Jong'un ülkeye döndüğü anda bu süreci başlatacağına eminim. Bu konuda yeni bir ekip oluşturulacak.

"İNSAN HAKLARI İHLALLERİ GÜNDEME GELDİ"

İnsan hakları ihlallerini de konuştuk. Gelecek günlerde daha çok gündeme gelecektir. Çoğu kişi ailesinin cenazelerini istiyor. Bu da gündeme geldi. Bu süreç de başlatılacak. Çok fazla kişi bu kampanya sayesinde, bildiğiniz gibi yakın ailenin cenazeleri için kampanyalar yapıldı. Kendisi de bunu öğrendikten sonra tavrını değiştirdi. O da anlıyor. 6 binden fazla kişinin cenazeleri geri gönderilecek. Nükleer silah konusuna göre daha kısa ve öz konuşuldu ama mutlaka bir süreç başlatılacak.

Kendisi çok zeki ve iyi bir müzakereci. Diyalogtan kaçma, sözler vermekten kaçınmak gibi bir şey söz konusu değil. Bildiğiniz gibi milyarlarca dolar verilmiş olsa da nükleerden vazgeçmemişlerdi. Şimdi durum farklı.

JAPON ESİRLER...

Zirvede bunu gündeme getirdim. Bu da konuşulacak.

Nükleer silahlar ana konumuz. İnsan hakları konusu dünyanın büyük kısmında sorun teşkil ediyor. Bu konuda da bir şeyler yapılacak.

Bütün nükleer silahlardan arınmak çok uzun sürüyor. Zaman aralıklarını beklemek gerek. Süreç başladıktan sonra gerisinin geleceğini biliyorum. Yaptırımlar da tamamiyle nükleer silahlar arındırıldıktan sonra kaldırılacak.

Farklı bir başkan, farklı insanlar var. Önceki yönetimler bunu öncelik olarak görmediği için bu zamana kaldı. Obama'nın zamanında veya 25 yıl öncesinde olması gerekiyordu. Gergin ve zorlu bir ortam bırakıldı bana ama çok iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum.

İran'a gelecek olursam, İran artık daha farklı bir ülke. Onlar için de doğru zaman geleceğini düşünüyorum. Yaptırımlar uygulandıktan sonra müzakerelere başlayabiliriz.

Son Güncelleme: 12.06.2018 11:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol