20 Kasım 2017 Pazartesi 11:40
Türkiye'ye karşı hazırlık yapıyorlar

Türkiye’nin olası Afrin operasyonuna karşı PKK harekete geçti. Parsa Dağı’ndan Afrin’e uzanan dev bir tünel inşa edildi. 8 bin teröristin bulunduğu Afrin’e Kandil’den çok sayıda üst düzey teröristin gönderildiği ve şehirde tuzaklamalar yapıldığı öğrenildi.

Yeni Şafak'ın haberine göre Afrin operasyonu Türkiye’nin güvenliği ve bekası için stratejik öneme sahip. Rusya’nın verdiği sözlere karşın İran’ın talepleri nedeniyle operasyon geciktiriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kurtaracağız” dediği Afrin’de terör örgütü PYD ise harıl harıl Türkiye’nin olası operasyonuna karşı hazırlık yapıyor. Afrinli bir Türkmen, bölgedeki Kandil destekli Türkiye karşıtı hazırlığa ilişkin çarpıcı bilgiler verdi.

Afrin'de 8 bine yakın PYD’li terörist var

Terör örgütü, son dönemde Afrin’deki Türkmenlere büyük baskı uyguluyor. Türkmenler günlerce sorguya çekiliyor. Bu sorgularda terörist örgüt, ÖSO ve komutanlar hakkında bilgi almaya çalışıyor. YPG’nin Afrin’deki terörist elebaşı Halepli Mustafa Çilo. Afrin’de halen 7-8 bin civarında PYD’li terörist bulunuyor. Türkiye’nin Afrin operasyonunu eninde sonunda yapacağını anlayan PKK/PYD hummalı bir hazırlık yürütüyor. Kısa süre önce PKK’nın Suriye uzantısı PYD, ABD’nin verdiği ağır silahları Türk askerinin olduğu kontrol bölgesi yakınına taşıdı.

Parsa Dağı’ndan Afrin’e dev tünel inşa ettiler

Azez’in kuzeyinde Parsa Dağı’nda PYD/YPG’nin eğitim kampı bulunuyor. Terör örgütü, Parsa Dağı’ndan Afrin merkezine kadar uzanan bir tünel kazdı. 2013 yılında başlayan kazım işlemleri geçen yıl tamamlandı. Tünel, arabaların geçebileceği genişlikte yapıldı. Parsa Dağı, bölgede, PKK/PYD’nin Suriye’deki Kandil’i olarak anılıyor. Bölgenin temizlenmediği taktirde Kandil gibi terör kampına dönüşmesi öngörülüyor.

Teröristler şehirde tuzaklamalara başladı

TSK destekli ÖSO unsurlarının Rusya ile ortak operasyonuna karşı panikleyen PYD, Afrin’de kadın-erkek ayrımı yapmadan bütün gençleri askeri eğitime aldı. Türkiye’nin Afrin operasyonuna karşı terörist saldırıyı yönetmek üzere Kandil’den çok sayıda üst düzeyde terörist Afrin’e getirildi. PYD, Afrin’de tuzaklama yapmaya da başladı. Fırat Kalkanı’nda DEAŞ’ın yaptığının benzeri bu tuzaklamalara karşı, etkin hava destekli operasyon gerektiğine işaret ediliyor.

Gayrimeşru devlet kurma çabası içindeler

Bölgede halen PYD’liler geçiş güzergahlarını da ele geçirmiş durumda. Günde yüzlerce kamyonun geçtiği güzergahlarda örgüt kamyon başına 2 bin dolar para alıyor.

PYD, Afrin’e bakanlıkları, hastaneleri, gümrük müdürlükleri, muhtarlıkları olan gayriresmi bir devlet kurdu. YPG, 22 Eylül’de Afrin’de “özerk federasyon” için gayrimeşru referandum, sonrasında da belediye seçimleri yapmıştı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol