Fethullah Gülen'in markası iptal edilecek mi?

15 Temmuz darbe girişiminin bir numaralı sorumlusu olarak gündemde olan Fethullah Gülen isminin tescilli marka olduğu anlaşıldı. Marka her an iptal edilebilir.

Fethullah Gülen'in markası iptal edilecek mi?

15 Temmuz darbe girişiminin bir numaralı sorumlusu olarak gündemde olan Fethullah Gülen isminin tescilli marka olduğu anlaşıldı. Marka her an iptal edilebilir.

03 Ağustos 2016 Çarşamba 17:21
Fethullah Gülen'in markası iptal edilecek mi?

17 yıldan bu yana ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in ismi ile ilgili, TPE'ye 4 ayrı 'marka tescili' başvurusunun olduğu anlaşıldı. İlk başvurusu 23 Mart 2001'de yapıldı. Ancak bu başvuru aynı yıl 27 Eylül'de geri çekildi.

KAYNAK HOLDİNG ŞİRKETİ BAŞVURDU

İkinci başvuru ise, kayyum ataması yapılan Kaynak Holding şirketlerinden Çağlayan Basım Yayın Dağıtım ve Ambalaj San. ve Tic. AŞ. tarafından yapıldı. Bu başvurunun tarihi ise 4 Eylül 2001 olarak kayıtlara girdi. TPE, yapılan başvuruyu 2 yıl kadar sonra karara bağladı. Buna göre, 'Fethullah Gülen' ismi 22 Nisan 2003 yılında tescilli marka olarak ilan edildi.

İKİ KEZ TESCİL EDİLDİ

Yine aynı şirket tarafından ikinci başvuru ise, 24 Mayıs 2002 yılında yapıldı. TPE, bir öncekinden farklı sınıflarda yapılan başvuruyu 1 Eylül 2004'te karara bağladı. Bu kararla, Fethullah Gülen ismi ikinci kez tescilli marka oldu. Bu iki 'marka'ya ilişkin en son yapılan işlemin tarihi ise 12 Mayıs 2016. Anılan işlemde vekil ataması yapıldı.

SON BAŞVURU 5 YIL ÖNCE

Aynı amaçla son başvuru ise 4 Şubat 2011'de yapıldı. İzmir'de yaşayan Y.A.'nın yaptığı başvuruda gerekli evraklar temin edilmediği için işlemden kaldırıldı.

SAVCILIK DA BİZE SORDU

İki ayrı tescilli marka olarak duran 'Fethullah Gülen markası' TPE'den üst düzey bir yetkili "Bu konu ile ilgili, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da 6 ay kadar önce bize yazı gönderdi. Anılan yazıda, bu markaların kimler adına tescil edildiği kimin başvurduğu yönündeydi. Anılan markaların iptali için kurum olarak biz de, savcılık da talepte bulunabilir. Kurum olarak, doğrudan bizim iptal yetkimiz yok. Ancak mahkemeye başvurarak bu iptali isteyebiliriz. Aynı şekilde, savcılık da aynı yolu izleyebilir" dedi

HER AN İPTAL OLABİLİR

Aynı yetkili, sözünü ettiği iptal işleminin ne zaman gerçekleşebileceği yönündeki soruyu ise "Her an iptal işlemi olabilir" şeklinde yanıtladı.Hürriyet

Son Güncelleme: 03.08.2016 17:23
Anahtar Kelimeler:
Fethullah Gülenin Markası
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol