22 Ocak 2022 Cumartesi 12:59
Kripto para piyasası tepetaklak oldu!

Bitcoin Temmuz ayından beri ilk kez 36 bin doların altına geriledi. Kripto para piyasasının toplam değeri de Kasım ayında çıktığı 3 trilyon dolarlık zirvesinden 1.65 trilyon dolara geriledi. 

Kripto paralar en yüksek seviyelerini geçtiğimiz kasım ayında görmüştü. Bitcoin kasım ayında gördüğü 67,500 dolar seviyesinden başladığı düşüşünü sürdürerek 35,900.25 dolara geriledi. Ethereum ise Ağustos ayında gördüğü 4.800 dolar seviyelerinden başladığı gerileyişini sürdürerek 2,512.03 dolara geriledi. 

Peki kripto paralar neden değer kaybediyor? Analistler bunun üç nedeni olduğunu söylüyor. Birincisi Fed'in beklenenden daha hızlı faiz artırımı yapacağı beklentileri, ikincisi ise ABD Başkanı Biden'in önümüzdeki ay kripto paralar için bir yasa çıkarmaya hazırlandığı beklentileri. Biden, kripto paraya yönelik vergi ve bir takım regülasyonlar getirmeyi amaçlıyor. Üçüncüsü ise Rusya Merkez Bankası'nın 20 Ocak 2022 tarihinde, Rus ekonomisinin olumsuz yönde etkilendiği gerekçesiyle kripto para birimlerinin ticaretini ve madenciliğini yasaklamayı önermesi. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol