14 Temmuz 2016 Perşembe 11:28
Kurban Bayramı da yüzde 100 dolu olacak

Başbakan Binali Yıldırım'ın, Ramazan  Bayramı'nın ardından Kurban Bayramı tatilinin de 9 gün olacağını açıklaması  üzerine, Balıkesir'in Kuzey Ege'deki ilçeleri Edremit, Ayvalık, Burhaniye ve  Gömeç ile Marmara'daki ilçesi Erdek ve adalarındaki turistik tesisler için  rezervasyonlar bugünden başladı. 
 
Ramazan Bayramı tatilini yüzde 100 doluluk oranıyla geçiren ve turist  akınıyla adeta "bayram" yapan turistik tesislerde yer kalmadığı için tatilcilerin  çadır kamplara yöneldiği, sahillere, yeşillik alanlara kendi çadırlarını kurduğu  Kuzey Ege'nin gözde tatil merkezlerinde yaz turizm sezonu devam ederken, Kurban  Bayramı'na yönelik hazırlıklara da erkenden başlandı.
 
Balıkesir'in 25 binden fazla yatak kapasitesine ve  115 kilometre  sahil bandına sahip Edremit Körfezi'ndeki Ayvalık, Burhaniye, Gömeç ve Edremit  ilçelerine gelecek tatilciler, bu kez yer sorunu yaşamamak için rezervasyonlarını  erkenden yaptırırken, Ayvalık'ta ise Ramazan Bayramı'nda yaşanan sıkıntıların  tekrarlanmaması için "kriz masası" oluşturuldu.
 
 Kurban Bayramı da yüzde 100 dolu olacak
 
Güre, Akçay, Zeytinli ve Altınoluk'ta 600 yatak kapasiteli 4 turistik  tesise sahip Edremit Belediyesine ait Ed-Bel Limited Şirketi Genel Müdürü İbrahim  Yakın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'nda bölgede adeta  "izdiham" yaşandığını ve tesislerin tamamının yüzde 100 dolduğunu söyledi.
 
Geçen bayram olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da tatilin 9 güne  çıkarılacağına yönelik açıklamaların Edremit Körfezi'ndeki turizmcilerin yüzünü  güldürdüğünü dile getiren Yakın, şöyle konuştu:
 
 "Şimdiden Kurban Bayramı için rezervasyonlar gelmeye başladı. Ramazan  Bayramı'nda olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da Edremit Körfezi genelinde büyük bir  kalabalık akını ve izdiham yaşanabilir gibi görünüyor. Şu anda Edremit'te yüzde  85-90 seviyelerinde devam eden doluluk oranı, bayramda yine yüzde 100 olacak.  Bugünden gelen rezervasyonlar bunu gösteriyor. Rezervasyonlara göre otellerimizde  doluluk oranı yüzde 40'a yaklaştı. Bu oran her geçen gün artıyor. Diğer otellerde  de benzer bir hareketlilik yaşanıyor."
 
Ayvalık'ta kriz masası
 

Ayvalık Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Ümit Özgültekin ise Ramazan  Bayramı'nda yaşanan bazı aksaklıkların tekrarlanması ve turistlerin rahat tatil  geçirebilmeleri için ilçede bir kriz masası oluşturulduğunu söyledi.
 
 Kriz masasında Ayvalık Turizm Altyapı Geliştirme Birliği, belediye ve  kaymakamlıktan görevlilerin bulunduğunu vurgulayan Özgültekin, "Çöp toplama,  trafik, altyapı, su, turistlerin yaşadığı sorunlar gibi birçok konu kriz  masasında toplanacak ve hızla çalışma yapılması sağlanacak." ifadesini kullandı.
 
Bayram tatilini Ayvalık ve Edremit Körfezi'nin yüzde 100 dolulukla  geçirdiğini hatırlatan Ümit Özgültekin, şunları kaydetti:
 
 "9 günlük tatilde beklediğimizin üstünde bir yoğunluk yaşadık.  Herhalde önümüzdeki Kurban Bayramı'nda da aynı yoğunluğu göreceğiz, öyle  görünüyor. Bu yoğunluk normale inmiş durumda. Yüzde 100 doluluktan yüzde 70-80  doluluklarda devam etmekteyiz şu anda. Umarım Kurban Bayramı'na kadar bu böyle  devam eder. Kurban Bayramı'nda 9 günlük tatilin olması da bizim için büyük bir  olay. Can suyu olacak hepimize."
 
 Ramazan Bayramı'nda yaşanan yoğunluktan bölge esnafının bir hayli  memnun olduğunu kaydeden Gültekin, "Altyapı sorunlarından dolayı bazı sıkıntılar  oluştu. Bu kadar yoğunluğa ne su dayanabilir ne de çöp. Bulunduğumuz bölgede  yiyecek bile kalmadı bazen. Sorunlarımız çok ama bu kadar yoğunluğa çok normal.  Kurban Bayramı için de önlem alınması gerekiyor. Zaten çalışmalar başladı." dedi.

Anahtar Kelimeler:
Kurban Bayramı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol