Milyonlarca memuru ilgilendiren karar

Anayasa Mahkemesi, ücret, gösterge ve makam tazminatının, merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolara ödeneceğini düzenleyen KHK hükmünü iptal etti

Milyonlarca memuru ilgilendiren karar

Anayasa Mahkemesi, ücret, gösterge ve makam tazminatının, merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolara ödeneceğini düzenleyen KHK hükmünü iptal etti

24 Mayıs 2016 Salı 14:45
Milyonlarca memuru ilgilendiren karar

Anayasa Mahkemesi, ücret, gösterge ve makam  tazminatının, merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolara ödeneceğini  düzenleyen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hükmünü iptal etti. 
 
Sincan Vergi Dairesi Müdürlüğünde gelir uzmanı olarak görev yapan  davacı, 666 sayılı KHK ile düzenlenen ücret ile gösterge ve makam tazminatının  kendisine ödenmesi talebiyle yaptığı başvurunun reddi işleminin iptali istemiyle  Danıştayda dava açtı.
 
Davaya bakan Danıştay 11. Dairesi, davada uygulanan kuralların  Anayasa'ya aykırılık iddiasını ciddi bularak, 375 sayılı KHK'ya 666 sayılı KHK  ile eklenen ilgili hükümlerin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.
 
Yüksek Mahkeme, düzenlemeleri iptal etti.
 
 Anayasa Mahkemesinin Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, ücret ile  gösterge ve makam tazminatının, merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolara  ödeneceğine hükmeden itiraz konusu kuralların 666 sayılı KHK ile düzenlendiği  belirtildi.
 
Kararda, mevcut veya yeni ihdas edilen ya da bir başka bakanlıkla  birleştirilen bakanlıkların görev, yetki, teşkilat ve kadrolarının  düzenlenmesiyle ilgili olmayan hususların Yetki Kanunu kapsamında bulunmadığı, bu  nedenle KHK ile doğrudan mali haklarda bir düzenleme yapılamayacağı ifade edildi.
 
Yetki Kanunu'nda öngörülen amaç, kapsam ve ilkeleriyle bağlantılı  olmaksızın sırf mali konularda bir düzenleme yapılamayacağının açık olduğu  vurgulanan kararda, iptali istenen düzenlemelerle ise anılan personelin mali  haklarına ilişkin bir düzenleme yapıldığı hatırlatıldı.
 
Kararda, "Oysa ki yetki kanununda kamu görevlilerinin atanma, nakil,  görevlendirilme, seçilme, terfi, yükselme, görevden alınma ve emekliye sevk  edilme usul ve esaslarından söz edilmiş ancak mali haklara ilişkin bir ibareye  yer verilmemiştir. Diğer yandan, kurallarda öngörülen mali haklara ilişkin hüküm,  doğrudan mali haklara ilişkin bir düzenleme niteliğindedir. Açıklanan nedenlerle  kurallar, 6223 sayılı Yetki Kanunu kapsamında bulunmadığından Anayasa’nın 91.  maddesine aykırıdır. İptalleri gerekir." denildi.
 
İkinci başvuru
 

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünde sözleşmeli  statüde çalışan bir davacı da Maliye Bakanlığının 28 Haziran 2012 tarihli  genelgesinin iptali talebiyle Danıştayda dava açtı.
 
 Davaya bakan Danıştay 11. Dairesi, 375 sayılı KHK'ya 666 sayılı  KHK'nın 1. maddesiyle eklenen ve çeşitli statülerde istihdam edilen sözleşmeli  personele ek ödeme yapılıp yapılmayacağı, yapılacak ek ödeme oranının sözleşme  ücreti ile ilişkilendirilmeksizin belirlenmesi konularında idareyi yetkili kılan  hükmün sözleşmeli personel yönünden iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.
 
 Anayasa Mahkemesinin bu kararı da Resmi Gazetede yayımlandı. Yüksek  Mahkeme, aynı gerekçelerle iptali istenen KHK hükmünü iptal etti.
 
 Her iki iptal hükmü de bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

Anahtar Kelimeler:
Anayasa MahkemesiMemurKHK
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol