11 Mayıs 2022 Çarşamba 11:03
Milyonları ilgilendiriyor: S, Ş, K harflerine dikkat!

E-Devlet sistemi üzerinden prim dökümlerini incelerken, bazı harfler karşımıza çıkıyor. Bu harfler emeklilik ve sigortamızı yakından ilgilendiriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sahte sigortalı bildirimini engellemek için bazı kriterler çerçevesinde işyerlerini sahte, şüpheli ve kontrollü olarak tanımlıyor.

Bu tanımlar S (Sahte işyeri), Ş (Şüpheli işyeri) ve K (Kontrollü işyeri) harfleri ile kodlanıyor.

'Ş' harfi, işyerinin şüpheli işyeri kapsamında olduğu ve hakkında denetim/ inceleme yapılacağı anlamı taşıyor.

Denetim, bu işyerinden sahte sigortalı bildiriminde bulunulup bulunulmadığının tespiti amacıyla yapılıyor.

Denetim sonucuna göre sahte sigortalı bildirimi yapıldığı tespit edilirse 'Ş' kodu 'S' (sahte işyeri) olarak değiştiriliyor ve bu işyerinden yapılan sahte hizmet bildirimleri iptal ediliyor.

Herhangi bir sorun olmadığı anlaşılırsa 'Ş' kodu tamamen kaldırılıyor.

Denetim sonuçlanmadan da hizmet dökümünde 'Ş' harfi bulunanlar emeklilik talebinde bulunabiliyor, aylıkları da bağlanıyor.

TOKİ'den yeni kampanya! 240 ay taksitle 150 bin konut: Geliri 10 bin liranın altındakiler başvurabilecekSon dakika: Başkan Erdoğan'ın açıkladığı projenin detayları ortaya çıktı! Suriyeli sığınmacılar için '2Y-1Ç' formülüDemet Akalın genç popçu Aleyna Tilki’ye laf attı olanlar oldu! Ersay Üner için söylenenler kavgada bile söylenmez!Neml Suresi Okunuşu – Neml Suresi Arapça Yazılışı, Türkçe Anlamı, Meali ve TefsiriZuhruf Suresi Okunuşu - Zuhruf Suresi Arapça Yazılışı, Türkçe Anlamı, Meali ve TefsiriCasiye Suresi Okunuşu - Casiye Suresi Arapça Yazılışı, Türkçe Anlamı, Meali ve TefsiriBill Gates'in korktuğu başına geldi! Koronavirüse yakalandıReyting sonuçları Salı 10 Mayıs 2022 I Dünün reyting sonuçları ile Baba, Destan, Üç Kız Kardeş hangi yapım birinci oldu?Mutluluk çubuğu kabusu! Doktorun 'malzeme' savunması şoke etti

Ancak denetim sonucunda bildirilen hizmetlerin sahte olması nedeniyle iptal edilmesi sonucu emeklilik hakkını kaybedenlerin aylıkları kesiliyor ve yersiz ödenmiş olan aylıklar geri isteniyor.

'Ş' harfi ile gösterilen işyerlerinden adınıza yapılan bildirimler fiili çalışmanıza dayanıyorsa, endişe edilecek bir durum yok.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol