18 Temmuz 2016 Pazartesi 11:49
TMSF'den, Bank Asya kararı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Asya Katılım  Bankası AŞ'nin (Bank Asya) faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına karar verildiğini bildirdi.

TMSF tarafından yapılan açıklamada, "29 Mayıs 2015 tarihinde temettü  hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi fona devredilen Asya Katılım  Bankası AŞ'nin faaliyetlerinin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 107’nci  maddesinin ikinci fıkrası kapsamında geçici olarak durdurulmasına Fon Kurulu  tarafından karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

BANK ASYA SÜRECİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kurulun 3 Şubat 2015  tarihli ve 6187 sayılı kararı ile; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında Asya  Katılım Bankası AŞ'deki imtiyazlı pay sahipleri açısından Kurumun etkin  denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısının Banka tarafından  sunulamadığı gerekçesiyle mezkur ortakların paylarına ilişkin temettü dışındaki  ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından  kullanılmasına karar verdiğini duyurmuştu.

Kurum ardından 29 Mayıs 2015 tarihinde aldığı 6318 sayılı karar ile  Asya Katılım Bankası AŞ'nin (Bankasya) "temettü hariç ortaklık hakları ile  yönetim ve denetimini" TMSF'ye devretmişti.

TMSF ise 1 Mart 2016 tarihli açıklamasında söz konusu bankanın  çözümlenmesine ilişkin öngörülen 9 aylık sürenin, alınan kararla, 29 Şubat 2016  tarihinden başlamak üzere 3 ay süreyle uzatıldığını duyurmuştu.

Aynı açıklamada ilgili kanun maddelerinin emrettiği doğrultuda,  bankanın belirtilen sürenin sonuna kadar satış, birleşme ya da devir yoluyla  çözümleneceği, bunun mümkün olmaması halinde de tasfiye edilmesinin gündeme  geleceğini bildirmişti.

Daha sonra Fon tarafından 23 Mayıs 2016'da yapılan duyuruda, gelinen  aşamada TMSF Kurulu tarafından Asya Katılım Bankası AŞ hisselerinin satışa  çıkarılmasının karara bağlandığı, satış ilanının yayımlanmak üzere Resmi  Gazete'ye gönderildiği dile getirilmişti.

Ardından ilanı yayımlanan Asya Katılım Bankası AŞ Hisse Satış  İhalesine ilişkin gelen ek süre talebi üzerine, Satış Komisyonu kararıyla sürenin  17 Haziran 2016 Cuma günü saat 17.00'ye kadar uzatıldığını duyuran TMSF, ihale  takvimini ön yeterlilik başvurusunda bulunan 2 katılımcıdan birinin bankaya  ilişkin finansal ve hukuki incelemelerini son teklif verme süresine kadar  gerçekleştiremeyeceği gerekçesiyle ilave süre talep etmesi nedenleriyle Satış  Komisyonu kararıyla değiştirildiğini açıklamış, buna göre ihale tarihinin 15  Temmuz 2016 olduğunu ilan etmişti.

TMSF, 15 Temmuz'daki açıklamasında Asya Katılım Bankası AŞ  Hisseleri'nin satış ihalesine herhangi bir teklif sunulmadığını ve konunun Fon  Kurulu'nda verilecek karara göre işlem tesis edileceğini bildirmişti.

Anahtar Kelimeler:
Bank AsyaTMSF
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol