Bu logo yoksa sakın almayın!

Sağlık Bakanlığı bilinçsiz ürün kullanımını engellemek için özel bir amblem tasarladı.

Bu logo yoksa sakın almayın!

Sağlık Bakanlığı bilinçsiz ürün kullanımını engellemek için özel bir amblem tasarladı.

10 Ekim 2016 Pazartesi 12:01
Bu logo yoksa sakın almayın!

Sağlık Bakanlığı, bilinçsiz kullanıldığında ölüme bile neden olan bitkisel ürünler konusunda önemli bir adım attı. Ruhsatsız ve kaçak üretilen bitkisel ürünlerle mücadele eden bakanlık, bitkisel ürünlere özel amblem tasarladı.

 ‘Güvenlik amblemi’, oyuncaklarda bulunan ‘CE’ işaretiyle benzer anlamı karşılayacak ve ürünün bakanlık izniyle üretilmiş olduğunu gösterecek. TİTCK tarafından tasarlanan amblem, ürünün etkinlik, güvenlik ve kalite yönünden incelenmiş ve onaylanmış olduğunu tüketiciye bildirecek.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) bitkisel ürünlerden ölümlerin önüne geçmek için başlattığı çalışmalardan ilki, Türkiye’de yasadışı satışı önlemek oldu. İlk olarak bitkisel ürün üreticilerinin çok masraflı bulduğu ruhsat alma işlemlerinde fiyat indirimi yapıldı. Kaliteli ve güvenli bitkisel ürünlere erişimi kolaylaştırmak için harekete geçen TİTCK, geleneksel bitkisel tıbbi ürün başvuru bedellerini 50 bin TL’den 3 bin TL’ye indirdi.

Böylece kaçak yollarla ülkeye sokulması düşünülen ürünlerin bakanlık ruhsatlı olabilmesi konusunda önemli bir fırsat sunuldu.

Başvuru bedellerinin düşürülmesinin ardından bilinçlendirme çalışmalarına başlandı. Bu amaçla tasarlanan bitkisel ürün amblemi, Sağlık Bakanlığı ve TİTCK logolarının birleşiminden oluştu. Yeni sistemle birlikte amblemli ürünler sadece eczanelerde satılacak. Ürünlerin pazar sonrası güvenlik profilleri de takip edilecek.

Vatandaşlar hangi bitkisel ürünün Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırıldığını ve hangi bitkisel ürünün tedavi edici özelliklerinden bahsedilmesi gerektiğini bilecek. Amblem, bakanlığa ruhsat için başvuran tüm bitkisel ürün üreticilerine verilmeye başlandı. 

En çok tüketilen bitkisel ürünler arasında bağışıklık sistemini destekleyen nar çekirdeği yağı, çörek otu tohumu yağı ve Güney Afrika sardunyası bitkisinin kapsül ya da tablet haline getirilmiş formları öne çıkıyor. Bakanlık amblemi hızla tasarlayarak, kış aylarında “gribe iyi gelen”, “baş ağrısını bitiren”, “yorgunluğu alan” bitkisel ürünlere de aynı amblemin kullanılması için çalışmalarını tamamladı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol