Bursa'da engelli yolcuyu almayan otobüs şoförüne...

Bursa'da durağa nizami yanaşmayıp, engelli rampasını açmayan böylelikle akülü tekerlekli sandalyedeki yolcunun otobüsüne binmesine engel olan özel halk otobüsü sürücüsüne para cezası kesildi.

Bursa'da engelli yolcuyu almayan otobüs şoförüne...

Bursa'da durağa nizami yanaşmayıp, engelli rampasını açmayan böylelikle akülü tekerlekli sandalyedeki yolcunun otobüsüne binmesine engel olan özel halk otobüsü sürücüsüne para cezası kesildi.

14 Ocak 2018 Pazar 20:34
Bursa'da engelli yolcuyu almayan otobüs şoförüne...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Gemlik'te yenilenen özel halk otobüslerinin hizmete alınması töreninde şoförleri uyarıp, vatandaşın huzur ve rahatını bozanların karşılığını mutlaka göreceğini söylerken, engelli yolcuyu otobüse almayan sürücüye de hemen yaptırım uygulandı.

Osmangazi ilçesi Hürriyet Mahallesi'nde yaşanan olayda, Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gitmek üzere otobüs durağında bekleyen akülü tekerlekli sandalyedeki Necla D., B46 hat numaralı özel halk otobüsü sürücüsü tarafından otobüse alınmamıştı. Cep telefonuyla da görüntülenen olayda otobüs durağı için ayrılan cebin uç noktasında park halinde bir özel otomobil görülürken, özel halk otobüsü de durağa nizami yanaşmayıp, engelli rampasını açmadan yolcularını alıp, akülü tekerlekli sandalyedeki Necla D.'nin otobüse binmesine imkan sağlamadan duraktan ayrıldı.

Hatalı park cezası

Bu arada olayın basına yansımasının ardından devreye giren Büyükşehir Belediyesi tarafından engelli vatandaşı otobüse almayan sürücü ile otobüsün durağa uygun yanaşmasına mani olan park halindeki özel araca ceza kesildi. Önceki gün Gemlik ilçesinde yenilenen halk otobüslerinin hizmete alınması töreninde halk otobüsü esnafını uyaran Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, vatandaşların huzur ve rahatını bozanların karşılığını mutlaka göreceğini söylemişti. Bu uyarının hemen ardından yaşanan olayda da otobüs durağında park halinde bulunan otomobil ile durağa nizami yanaşmayan özel halk otobüsüne 259'ar TL hatalı park cezası kesildi.

BURULAŞ'tan duyarlılık çağrısı

Öte yandan olayın ardından yazılı açıklama yapan Burulaş, engelli vatandaşın otobüse almaması hadisesinden dolayı duyulan üzüntüyü dile getirdi. Açıklamada, "Özellikle otobüs duraklarına sürücülerin araçları ile tam ve nizami yanaşarak tüm yolcuları güvenli bir şekilde almaları konusu gerek eğitimlerimizde ve gerekse denetimlerimizde sıklıkla vurgulanmaktadır. Buna karşın bu üzücü hadisede de olduğu gibi otobüsün durağa nizami bir şekilde yanaşmasını önleyebilecek yanlış park edilen diğer araçlar görülmektedir. Bu yanlış parklanmalar hem bu tarz durumların yaşanmasına yol açmakta hem de diğer sürücülerin de sürüş güvenliğini etkilemektedir. Bu ve benzeri üzücü durumların tekrar yaşanmaması için otobüs durakları önüne hatalı parklanmaların yapılmaması için tüm sürücülerin duyarlı olması gerekmektedir" denildi.

Anahtar Kelimeler:
BursaEngelliAlinur Aktaş
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol