18 Temmuz 2016 Pazartesi 08:39
En yakınındaki iki asker gözaltında
GENERAL SAYISI 29’A ÇIKTI

Başsavcılığın soruşturmayı, “Anayasayı ihlal, hükûmete karşı suç, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’ne karşı silahlı isyan ve Cumhurbaşkanı’na suikast” suçlarından sürdürdüğü bildirildi. Soruşturma, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen’in koordinatörlüğünde 50 savcı ile 16 başsavcıvekili tarafından sürdürülüyor.

Gözaltına alınanlar arasında Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı ve Cumhurbaşkanı Muhafız Alay Komutanı Muhsin Kutsi Barış’ın da bulunduğu belirtildi. Gözaltındaki general sayısının da 29 olduğu bildirildi. Gözaltındaki şüpheliler arasında Genelkurmay Başkanı Orgenral Hulusi Akar ile Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in emir subaylarının da olduğu öğrenildi.

Başyaver Kurmay Albay Ali Yazıcı görevini, 12 Ağustos 2015 tarihinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başyaveri olan Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban’dan törenle devralmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı’nın önerdiği 3 isim arasından kendisi gibi Karadenizli olan Yazıcı’yı tercih etmişti. Erdoğan’ın makam odasındaki devir teslim töreninde, başyaverliği simgeleyen beyaz kordonu Albay Yazıcı’ya kendisi takmıştı. Yazıcı, Başyaverlik görevine gelmeden önce Sofya’da Askeri Ataşe olarak görevliydi.
Son Güncelleme: 18.07.2016 10:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol