17 Temmuz 2016 Pazar 10:35
Halk meydanlarda sabahladı
Ankara'da Kızılay, İstanbul'da ise Taksim meydanları ile Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı'da öne çıkan  protestolarda vatandaşlar darbe girişimine karşı tepkilerini dünden itibaren  tuttukları "demokrasi nöbetiyle" gösterdiler. Vatandaşların bekleyişi  sabah saatlerine kadar sürdü. Meydanda sabahlayan bazı vatandaşlar banklarda ve alanlarda uyudu.

Bazı kentlerden kurulan dev ekranlarda vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını takip etti.

Taksim Meydanı'nda ellerinde Türk bayrakları taşıyan binlerce kişi  toplandı. Vatandaşlar sloganlarla İstiklal Caddesi'nde yürüyerek, Taksim  Meydanı'na geldi. Taksim Meydanı tamamen dolarken, burada İstiklal Marşı okundu.

"Dik dur eğilme, bu millet seninle", "Polise uzanan eller kırılsın"  şeklinde slogan atan vatandaşlar, Taksim Meydanı'nı tamamen doldurdu.

Trafiğe kapatılan Kızılay Meydanı'nda da vatandaşlar bekleyişlerini  sürdürdü.

Halkın ellerinde Türk bayraklarıyla kadın erkek, çocuk yaşlı demeden  kentlerin önemli meydanlarında  sürdürdüğü tepkilere sivil topum kuruluşları da  destek oldu.

Askeri kalkışmayı protesto eden vatandaşlar, hükümet ve Cumhurbaşkanı  Erdoğan lehine slogan attı.

DEMOKRASİ MEYDANI'NDA "DEMOKRASİ ÇIĞLIĞI"

Gaziantep'te dün akşam AK Parti il başkanlığı önünde başlayan  gösteriler, Demokrasi Meydanı'nda yoğunluk kazandı.

Binlerce kişinin Demokrasi Meydanı'nda ellerinde Türk bayraklarıyla  darbe girişimine tepki gösterdiği kentte, bazı vatandaşlar sloganlar attı,  bazıları ise Kuran-ı Kerim okuyarak birlik ve beraber için dualar etti.

Kilis'te de  Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalığa, Türk Kızılayı  tarafından kumanya dağıtıldı. Kentin farklı noktalarındaki kamu kurumları Türk  bayraklarıyla donatıldı, bazı vatandaşlar ise evlerinden Türk bayrağı salladı.

Sabah saatlerinden itibaren süren eylemlere Suriyeli sığınmacılar da  destek verdi.

Şanlıurfa'da darbe girişiminin duyulmasının ardından çoğunlukla AK  Parti il binası ile 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı önünde toplanan binlerce  vatandaş, sloganlar attı.

MALATYA'DA MEHTER MARŞLARIYLA KUTLAMA

Malatya'da darbe girişimini protesto edenler ise AK Parti il binası,  Kapalı Çarşı ve hükümet konağına akın etti. Operasyonların ardından mehter  marşları okuyan vatandaşlar, valilik önünde kutlamalar yaptı.

Adıyaman'da ise darbe girişiminin ardından valilik binası önündeki  meydanda toplanan vatandaşlar, bekleyişlerini sürdürdü. Kentin farklı  noktalarında araçları ile konvoy oluşturan vatandaşlar, tepkilerini ellerinde  taşıdıkları Türk Bayrakları ve korna çalarak gösterdi.

Darbe girişiminin duyulmasının ardından sokaklara çıkarak FETÖ'yü  protesto eden ve sloganlar atan Kahramanmaraşlılar, valilik önünde nöbet tuttu.  Gösteriler valilik ile AK Parti il binası çevresinde yoğunlaştı.

MARDİN'DE SURİYELİLER'DEN TEPKİ

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mardin'in Midyat ilçesine yerleşen  Suriyeliler, FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti. "Bir bir bir, Suriye  Türkiye bir" sloganları atarak, darbe karşıtı döviz ve pankartlar ile Türk ve  Suriye bayrağı taşıdı.

Kırklareli'nde dün akşam AK Parti İl Başkanlığı önünde başlayan  gösteriler, bugün Vilayet Meydanı'nda yoğunluk kazandı. Ellerinde Türk  bayraklarıyla darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar ''Kırklareli burada  darbeciler nerede'' şeklinde sloganlar attı.

Manisa, Aydın, Uşak ve Denizli'de meydanlarda toplanan binlerce  vatandaş ve sivil toplum kuruluşları, FETÖ'nün darbe girişimini lanetleyerek  protesto etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN LEHİNE SLOGANLAR ATILDI

Çanakkale İskele Meydanı'nda ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan  vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine slogan atarak sevgi  gösterisinde bulundu.

Balıkesir'de Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda toplanan kalabalık grup,  Karesi Mehteran ekibinin çalıp söylediği marşlar eşliğinde, Anafartalar ve  Kızılay Caddesi güzergahını kullanarak Balıkesir Valiliği önüne yürüdü. Balıkesir  Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan burada dev ekranda vatandaşlar  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını takip etti.

Yalova'da da vatandaşlar FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstermek  için Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.

ANTALYALILAR'A MEHTER TAKIMI EŞLİK ETTİ

Antalyalılar, Cumhuriyet Meydanı'ndaki bekleyişini sürdürdü.

Ellerinde taşıdıkları darbe ve FETÖ karşıtı pankartlarla Cumhuriyet  Meydanı'nı akşam saatlerinde tekrar doldurmaya başlayan Antalyalılara Büyükşehir  Belediyesi tarafından çay, su ve kumanya ikramı yapıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı da meydanda marşlarla  vatandaşlara eşlik etti.

Sakarya, Kocaeli, Bartın  Zonguldak, Bolu ve Karabük'te binlerce  vatandaş, askeri darbe girişimini protesto etmek amacıyla meydanlara akın etti.  Askeri kalkışmaya karşı hükümete olan güvenlerini ifade eden vatandaşlar, hükümet  ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek slogan attı.

Burdur, Isparta ve Muğla'da ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen  vatandaşlar, meydanlarda toplandı.

BURSA VE İZMİR

Bursa'da, binlerce vatandaş ellerindeki Türk bayraklarıyla Fomara  Meydanı'na akın etti. Vatandaşlar, meydana kurulan dev ekranda, Cumhurbaşkanı  Recep Tayip Erdoğan'ın konuşmasını izledi.

Bu sırada zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan vatandaşlar, açılan  dev Türk bayrakları eşliğinde İstiklal Marşı'nı okudu.

İzmir'de vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti.

Konak Meydanı'ndaki saat kulesi etrafında Türk bayrakları ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleriyle toplanan binlerce İzmirli,  dün gece olduğu gibi bugün de darbe girişimine tepki gösterdi.

Meydanda 20.00'den itibaren toplanmaya başlayan İzmirliler, "Asker  kışlaya", "Türkiye burada, darbeciler nerede", "Recep Tayyip Erdoğan", "Dik dur,  eğilme, bu millet seninle", "Ya Allah Bismillah Allahuekber", "İdam isteriz" ve  "FETÖ'ye idam" sloganları attı.

Alanın etrafına "Darbeye karşı tek ses tek nefes", "Darbecilere karşı  bu kez milli irade kazandı" ve "Türkiye'yi seviyorum, darbeye karşı duruyorum"  pankartları, İzmir Vilayet Konağı'na da Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin  kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve  Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri asıldı.

KARADENİZ'DEN ORTAK SES

Ordu'da toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum kuruluşu  temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan gruptakiler, FETÖ'nün darbe girişimine  ortak tepki gösterdi.

 FETÖ'nün darbe girişimine ortak tepki göstermek isteyen AK Parti, CHP,  MHP, BBP, Saadet Partisi temsilcileri ile bazı sendika temsilcilerinin aralarında  bulunduğu çok sayıda vatandaştan oluşan gruplar, Ordu Büyükşehir Belediyesi  önünde bir araya geldi.

Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin ile Niğde, Nevşehir,  Yozgat, Kırıkkale , Kırşehir, Hatay ve Mersin'de de  meydanlarda toplanan  binlerce vatandaş da FETÖ askeri darbe girişimini protesto etti.

İZMİR'DE DE HALK MEYDANLARI TERK ETMEDİ

İzmir'de vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  darbe girişimini gece boyunca protesto etti.

Konak Meydanı'ndaki saat kulesi etrafında Türk bayrakları ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleriyle toplanan binlerce İzmirli,  dün gece olduğu gibi, bu gece de darbe girişimine tepki gösterdi.

Meydanı gece boyunca terk etmeyen İzmirliler, "Asker kışlaya",  "Türkiye burada, darbeciler nerede", "Recep Tayyip Erdoğan", "Dik dur, eğilme, bu  millet seninle", "Ya Allah, Bismillah, Allahuekber", "İdam isteriz" ve "FETÖ'ye  idam" sloganları attı. Meydandaki "Coş FETÖ coş, darben çıktı boş" pankartı  dikkati çekti.

Alanın etrafına "Darbeye karşı tek ses, tek nefes", "Darbecilere karşı  bu kez milli irade kazandı" ve "Türkiye'yi seviyorum, darbeye karşı duruyorum"  pankartları, İzmir Vilayet Konağına da Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin  kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan  Binali Yıldırım'ın posterleri asıldı.

Yorulan vatandaşlar çimlerin üzerinde dinlenirken, meydandaki  kalabalık ilerleyen saatlere rağmen dağılmadı.

Sabah ezanının okunmasının ardından Konak Camisi'nde namaz kılan  vatandaşların, meydandaki bekleyişleri sürüyor.
Son Güncelleme: 18.07.2016 10:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol