18 Temmuz 2016 Pazartesi 08:49
O generaller tutuklandı

1'i Korgeneral , 5 Tümgeneral ve 6 Tuğgeneral, 1 Tuğamiral toplam 12 general ve 1 amiral tutuklandı. Tutuklama gerekçesinde sayılan suçlar arasında 'Cumhurbaşkanı'na filli saldırıya teşebbüs' suçlaması da yer aldı.

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcılığı tarafından mahkemeye gönderilen tutuklamaya sevk belgesinde 13 general hakkında, 'Silahlı Terör Örgütü kurmak ve yönetmek (FETÖ/PDY), Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak (FETÖ/PDY), Silahlı Terör Örgütünün Faaliyetleri Kapsamında Cebir-Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etmek (Darbeye Teşebbüs), Anayasayı ihlal, Cebir ve Şiddet Kullanarak TBMM'ni Ortadan Kaldırmaya veya TBMM'nin Görev Yapmasını Engellemeye Teşebbüs, Cumhurbaşkanı'na fiili saldırıya Teşebbüs, Silahlı Terör Örgütü Kapsamında Kasten Adam Öldürme ve Kasten Yaralama'' suçlamaları yöneltildi. 

Tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilen askerler ve rütbeleri ise şöyle:
* Korgeneral Erdal Öztürk
* Tümgeneral Fethi Alpay
* Tümgeneral Mehmet Özlü
* Tümgeneral Haluk Şahar
* Tümgeneral Serdar Gülbaş
* Tümgeneral Şaban Umut
* Tuğgeneral İrfan Can
* Tuğgeneral Erdal Akyıldız
* Tuğgeneral İmdat Bahri Biber
* Tuğgeneral Ahmet Biçer
* Tuğgeneral Özkan Aydoğdu
* Tuğgeneral Eyyüp Gürler
* Tuğamiral Ömer Mesut Ak 

Savcılık dosyasında müşteki mağdur olarak ise şehit olan polisler, Şevket Uzun, Kemal Tosun, Kadir Serdar Gökbayrak, Münür Alkan, Ozan Özen, Fatih Dalgıç ve Mehmet Şevket Uzun'a yer verildi. 

Son Güncelleme: 18.07.2016 10:06
Anahtar Kelimeler:
DarbeGeneral
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol