Ortadan kaybolan 300 yıllık tarihi köprünün sırrı çözülemedi

Gümüşhane'nin Arslanca köyü Balahor Deresi üzerinde ortadan kaybolması ile gündeme gelen 300 yıllık tarihi Kınalı Kemer Köprü'nün sırrı çözülemedi.

Ortadan kaybolan 300 yıllık tarihi köprünün sırrı çözülemedi

Gümüşhane'nin Arslanca köyü Balahor Deresi üzerinde ortadan kaybolması ile gündeme gelen 300 yıllık tarihi Kınalı Kemer Köprü'nün sırrı çözülemedi.

08 Ekim 2018 Pazartesi 14:13
Ortadan kaybolan 300 yıllık tarihi köprünün sırrı çözülemedi

Gümüşhane'nin Arslanca köyündeki Balahor Deresi üzerinde bulunan, 3 yaylanın birbirine bağlandığı, 5 metre uzunluğundaki 300 yıllık tarihi Kınalı Kemer Köprü, ortadan kayboldu. Köylüler, cuma günü, yaylalara göç yolu üzerinde bulunan, normal zamanlarda fazla kullanılmayan köprünün yerinde olmadığını fark etti, büyük şaşkınlık yaşadı. Köylüler, Trabzon'un Araklı ilçesinde yerel bir İnternet haber sitesi muhabirlerine ulaşarak olayı bildirdi. Yerel haber sitesine konuşan köylüler, köprüyü en son pazartesi günü sağlam olarak gördüklerini, çarşamba ve perşembe günleri bölgede yağmurun etkili olduğunu, ancak köprüyü sürükleyecek herhangi bir taşkının olmadığını anlattı.

Arslanca Köyü Muhtarı Coşkun Doğan, köylülerle birlikte önceki gün bölgeye giderek arama çalışması başlattı. Sadece bir ayağının kalıntıları yerinde olan köprünün taşan derenin etkisiyle yıkıldığını sananlar, dere yatağı boyunca arama yaptı; ancak taşları bulamadı. Derenin çökse dahi iç içe geçmeli bloklar halindeki köprü taşlarını sürükleyecek debiye sahip olmadığına karar verildi. Daha önce de define kazısı yapıldığı belirtilen köyde, köprünün taşlarının sökülerek, çalındığından şüpheleniliyor.

VALİLİK AÇIKLAMASI YOK, JANDARMA TUTANAĞI VAR

Gümüşhane Jandarma Komutanlığı ekipleri dün Arslanca Köyü'ne gitti, ortadan kaybolan köprü bölgesinde inceme yaptı. 20 dakika süren incelemede Jandarma ekipleri iddiaya göre bir çobana dayandırarak 'Köprü 3 ay önce selde yıkıldı' yönünde tutanak tuttu, köyden ayrıldı. Ancak Jandarma tutanağında selden yıkıldığı öne sürülen köprünün taşlarının nerede olduğuna yer verilmedi. Jandarma ekipleri tuttuğu tutanağı basınla paylaştı. Gümüşhane Valiliği ise bu yönde bir basın açıklaması yayınlamadı.

JANDARMA TUTANAĞI KÖYLÜLERİ İKNA EDEMEDİ

Jandarma ekiplerinin bir çobana dayandırarak '3 ay önce selde yıkıldı' yönünde tuttuğu ve basınla paylaştığı tutanak Arslanca köylülerini ikna etmeye yetmedi. Köyde yaz döneminin kurak geçtiğini ve neredeyse yağmur yağmadığını anlatan vatandaşlar, sel olayının yaşanmadığını belirtti, köprünün kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce sökülerek götürüldüğü iddiasını yineledi. Harçsız yapılan tarihi Kınalı Kemer Köprü'nün taşlarının, yaylada ev yapmak isteyen kişi ya da kişilerce sökülüp, götürülmesiyle ortadan kaybolmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Köylüler, jandarmanın olayı aydınlatmasını istedi.

'TAŞLARI ALIP GÖTÜRDÜLER'

Arslanca köyünde oturan Mahmut Demirkıran (75), köprüyü selin yıkma durumunun pek mümkün görünmediğini belirterek "Sel yıksa bile taşlar orada olurdu. Olmadığına göre taşları biri götürmüştür. Bunu anlamayacak ne var. Köprü yıkıldıysa taşlar orada olmalıydı. Yoksa demek ki taşları alıp götürdüler" dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol