16 Temmuz 2016 Cumartesi 15:34
Polis yola otobüslü barikat kurdu

Çanakkale-Edremit-Balıkesir Karayolunun Edremit-Havran yol kesiminde duble yolun her iki kısmı Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait yolcu otobüsleri ile tek şeride düşürülecek şekilde barikatlandı. Polis güçleri özellikle beyaz otomobiller ile minibüs ve kamyonları yakın takibe aldı. Kontrol noktasına gelen araçlarda kimli ve araç araması yapılıyor.
 
ÇANAKKALE VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA
 
ÇANAKKALE Valisi Hamza Erkal, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir grubun darbe girişiminin önlenmesinin ardından, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu ile Gelibolu’dan İstanbul’a kalkışmaya destek için yola çıkan 467 Kara Harp Okulu öğrencisi, 20 subay ve şoförün gözaltına alındığını açıkladı.
 
Çanakkale Valisi Hamza Erkal, darbe teşebbüsünü Valilik makamında yaptığı toplantıda değerlendirdi. Vali Erkal, TSK içinden bir grubun darbe girişiminde bulunmaya çalışmasına halkın, milli iradeye sahip çıkarak karşı bir duruş sergilediğini belirtti. Darbe girişiminin önlendiğini belirten Erkal, şöyle devam etti:
 
"Bu darbeyi yapmaya kalkışan terör örgütü mensuplarının yüzde 90’ı ele geçirilmiştir. Dünden itibaren Çanakkale’mizde de milli iradeye sahip çıkmak, kendi meşru hükümetine, devletine sahip çıkmak adına bütün halkımız meydanlara döküldü. Ve meydanlar da bütün Türkiye’ye sesini duyurdu. Bu milletimizin demokrasiyi özümsediğini, kendi meşru hükümetine karşı kalkacak herhangi bir kalkışmayı da bertaraf etmeyi kendi canıyla dahi olsa o meydanlarda gösterme iradesini ortaya koyduğunu gösterdi. Ve özellikle de Çanakkale’de bizim şehitlerimize yakışır şekilde de vatanına sahip çıkmıştır."
 
’GÖZALTI İŞLEMİ UYGULAMIŞTIR’
 
Vali Hamza Erkal, "Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları içerisinden olan terör örgütü mensuplarının yayınladıkları listede bizim de burada Boğaz Komutanlığı olarak görev yapmakta olan Tuğamiralimiz listede sıkıyönetim Komutanı olarak belirlenmiş. Dolayısıyla da bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız bugün onunla ilgili gözaltı işlemi uygulamıştır. Ve şu anda gözaltındadır. Evinde, konutunda ve makamında aramalar yapılacak. Akabinde yasal işlemler yapılacaktır" dedi.
 
GÖZALTILARI AÇIKLADI
 
Başka gözaltılar olacak mı yönündeki bir soruya Vali Erkal, "Şu ana kadar bizim buradan bu harekete katılan olmamıştır. İstihbarat birimlerinin elde edeceği bilgiler çerçevesinde bunlar genişleyebilir. Gelibolu ilçemizde biliyorsunuz dün Kara Harp Okulu’ndan 467 öğrencinin, 20 subay ve şoförlerle beraber emir aldıkları için İstanbul’a dönüş yapmak ve oradaki bu darbecilere katılmak üzere harekete geçmeleri dolayısıyla dün biz onların hepsine gözaltı işlemi uyguladık. Şu anda onlarla ilgili de Gelibolu Cumhuriyet Başsavcılığı işlem yapmaktadır" dedi.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol