16 Temmuz 2016 Cumartesi 12:34
Tüm Türkiye'de darbecilere gözaltı dalgası
Gözaltına alınanlar arasında Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen ve Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün'ün de bulunuyor...

Darbeye teşebbüs eden askerlerden gözaltına alınanların sayısı 1563'ü buldu. Türkiye geneline yayılan gözaltı dalgasında yakalananlar arasında tuğgeneraller, albaylar, yarbaylar ve çok sayıda rütbeli subay var. Terörle mücadele eden Şırnak’ta bir tuğgeneral, 2 binbaşı ve 3 yüzbaşının da aralarında bulunduğu 309 asker gözaltına alındı.  

GÖZALTINA ALINAN ASKERLERİN RÜTBELERİ YERE ATILDI

Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında darbe girişimine katılan askerler, karargahta görevli diğer askerlerce polise teslim edildi. Gözaltına alınarak sivil polis aracına konulan üniformalı askerlerin rütbeleri sökülerek yere atıldı.

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında darbe girişimine katılan askerler, polisle işbirliği yapan birlikte görevli diğer askerler tarafından emniyet güçlerine teslim edildi.  Gözaltına alınarak sivil polis aracına konulan üniformalı bir grup askerin sökülen rütbeleri ve çıkarılan bereleri tek tek yere atıldı. Birliğin nizamiyesine Türk bayrakları asılırken, nizamiye önünde toplanan vatandaşlar, İstiklal Marşı okudu.  Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına giden yollar ise kamyonlarla trafiğe kapatıldı.

İZMİR'DE GÖZALTINA ALINANLARIN SAYISI 20'YE YÜKSELDİ 

TSK içerisinde bir grup askerin darbe girişiminde bulunmasının ardından İzmir’de Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı  Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız gözaltına alındı. Kentte gözaltına alınanların sayısı 20'yi  buldu. Trörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, daha önce talimat  doğrultusunda Ege Ordusu Komutanlığında görevli Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh  Hakbilen, Çiğli 2. Hava Jet Üs Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Ramazan Elmas,  Albay Oksal Çelik, Albay Yener Karaduman, Komando Tugayı Kurmay Başkanı Yarbay  Bülent Eryılmaz, Eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Faik Baran, Kurmay  Pilot Binbaşı Fatih Sarıçay, Yüzbaşı Emir Birgül, Yüzbaşı Kadir Silay, Üsteğmen  Yasin Yılmaz, Teğmen Rıdvan Mecnur, Astsubay Cihangir Özcan, Astsubay Taner Çakal  ve Uzman Çavuş Hakan Yalçın'ı gözaltına almıştı.Bornova 57'nci Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Başol, 3. Ordu Harekat Kurmay Yar Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar  da gözaltına  alındı. 


Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltına alındı. Kelepçelenen Demirhan’a telsiz verdiği ileri sürülen Güvenlik Şube Eski Müdürü Hasan Basri Dağdelen de yakalandı.  Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu ise Beytepe'de gözaltına alındı.

İŞTE GÖZALTINA ALININ DİĞER İSİMLER...
Ardahan Garnizon ve  25. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın gözaltına alındı. Kars'ta 22 rütbeli asker gözaltına alındı.14. Mekanize Piyade Tugay  Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı ve Sarıkamış'taki 9. Komando Tugay Komutanı  Tuğgeneral Murat Yetkin  hakkında yakalama  kararı çıkarıldı.

AMFİ KOMUTANI GÖZALTINA ALINDI 

İzmir'de sürdürülen operasyonda  Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral  Namık Alper, Manisa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan, Merkez Komutanı Albay Murat Yıldız, Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim  Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya, Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral  Mustafa Kurutmaz, Amasya'da 15. Piyade Eğitim Tugay  Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz, Yalova Hava Meydan Komutanı Kurmay Albay  Yıldırım gözaltına alındı.

TARABZON'DA TUGAY KOMUTANI GÖZALTINA ALINDI 

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon 4. Motorlu Piyade  Tugay Komutan Vekili Tank Kurmay Albay Bahadır Dalgıç'ın darbe girişimiyle ilgili  olarak gözaltına alındığını bildirdi. 

BOLU 2. TUGAY KOMUTANI DA GÖZALTINDA 

Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman ile Bolu  2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, gözaltına alındı. Mardin 70.  Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan gözaltına alındı.  Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek ile  Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu gözaltına  alındı. 

KOMUTANI 130 ASKERLE BİRLİKTE GÖZALTINDA

Lüleburgaz 65.  Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan ile 130 asker  yakalandı.  Darbe girişimi sonrası Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığınca  başlatılan soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen askeri  personelin yakalanmasına yönelik, jandarma ve emniyet güçlerine bağlı terörle  mücadele şube müdürlükleri ekiplerinin çalışmaları kapsamında Tuğgeneral Doğan ile 130 asker gözaltına alındı.Yakalanan 130 personelin, darbe girişimine destek amacıyla erken  saatlerde askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıktığı ve polis  ekiplerince gişelerde durdurulduğu öğrenildi.

ANKARA'DA 500'DEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen,  Ankara'da 500'den fazla kişinin gözaltına alındığını bildirdi. İşçimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün  (FETÖ) darbe girişiminin ardından Ankara'da 500'den fazla kişinin gözaltına  alındığını söyledi.Hakkında gözaltı kararı olan kişilerle ilgili de Merkez Komutanlığı ve  Emniyet Müdürlüğüne yazı yazıldığını belirten İşçimen, hayatını kaybedenlerin  otopsi işlemlerine de başlandığını kaydetti.

HASTAL NİZAMİYEDEKİ ASKERLER GÖZALTINA ALDI 

Darbe girişiminin ardından giriş ve çıkışlara kapatılan Hasdal Kışlası'nda bulunan 4 rütbeli asker, nizamiyeye gelerek dışarı çıkmak istedi. Darbe girişimine katıldıkları iddia edilen subaylar, çıkışlarına izin vermeyen nizamiye görevlilerini silahla tehdit etti. Bunun üzerine nizamiye görevlileri, askerlerin silahlarını alarak etkisiz hale getirdikten sonra polise haber verdi. Hasdal Kışlası'na gelen polisler tarafından alınan 4 rütbeli asker, polis aracına bindirilirken bir grup vatandaşın saldırısına uğradı. Polisler, vatandaşları engelleyerek askerleri emniyete götürdü.

HAKLARINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI 

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca Donanma Komutanlığı  emrinde görevli Tümamiral Sinan Azmi Tosun, Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral  Tezcan Kızılelma, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve  İstihbarat Albay Muharrem Aslan hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarıldı.  Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 15-16  Temmuz tarihinde meydana gelen darbe girişimiyle ilgili Kocaeli'de aralarında  rütbeli muvazzaf askerlerin de bulunduğu toplam 34  kişinin gözaltına alındığı  bildirildi.Açıklamada, şüphelilerle birlikte 8 tank ve 1 shortland, 1 adet Askeri  İnzibata ait jip, 1 adet askeri mahkum sevk aracı, 10 adet G3 piyade tüfeği ve 7  adet tabancaya el konulduğu belirtilerek, Kocaeli ayağında yer alıp darbeyi  planlayıp koordine ettiği gerekçesiyle subaylar Tosun, Kızılelma, İmren ve Aslan  haklarında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca darbeye teşebbüs etmek suçundan  yakalama ve gözaltı kararı verildiği kaydedildi.

ŞIRNAK'TA 309 GÖZALTI 

 Şırnak’ta bir tuğgeneral, 2 binbaşı ve 3 yüzbaşının da aralarında bulunduğu 309 asker gözaltına alındı.  Edinilen bilgilere göre, darbe girişimi nedeniyle Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ile 2 binbaşı ve 3 yüzbaşının da aralarında bulunduğu 309 asker gözaltına alındı. Gözaltına alınan askerlerin emniyete götürüldüğü öğrenildi.GÖZALTILAR PEŞ PEŞE GELİYOR

2. Ordu Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimine  katılan askerler gözaltına alınmaya başlandı.  Bir tankın 2. Ordu Komutanlığına geleceği bilgisini alan emniyet  güçleri, yoğun güvenlik önlemi alarak komutanlık yakınına gelen tankın içindeki  darbeci askerleri gözaltına aldı.Ele geçirdikleri tankla 2. Ordu Komutanlığına giren polis ve askerler,  burada düzenlenen operasyonla darbeci askerleri gözaltına almaya başladı.Sivas'ta askeri hakim ve savcı oldukları öğrenilen üsteğmenler  İsmail Siyahgül, Fatih Taşkın, Mustafa Bozkurt, Hasan Hüseyin Şahin, Cengiz Topal  ve İsa Yılmaz ile teğmen Ali Seval hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.Batman Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan  soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen İl Jandarma  Komutanlığında görevli 4 binbaşı ve 1 üsteğmen ile İl Emniyet Müdürlüğünde  görevli bir başkomiser, Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

PEŞ PEŞE GÖZALTILAR

Eski 6. Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Ali Yalçın, Van'a  yeni atanan 6. Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Salih Ataman, gözaltına alındı.

BİTLİS'TE BİR GENERAL VE BİR YARBAY GÖZALTINDA

Bitlis'in  ilçesinde Tatvan 10. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Settar Afşar ile aynı birlikte  görev yapan Kurmay Başkanı Ercüment Takır'ın gözaltına alındığı bildirildi.

HAKKARİ VE MUŞ'TA 2 ALBAY YAKALANDI

Hakkari İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Demircan Demirci ile Muş Garnizon  Komutanı Kurmay Albay İsmail Işık da gözaltına alındı.

TÜMGENERAL

Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen - İzmir 

TUĞGENERAL-TUĞAMİRALLER

Üçüncü Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar - Erzincan

Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan - Mersin

39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat - Hatay

ALBAYLAR

Hava Albay Erhan Baltacıoğlu - Kayseri
Albay Yener Karaduman - İzmir
Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş - Bursa

YARBAYLAR

Kurmay Yarbay Bülent Eryılmaz - İzmir
Yarbay Faik Baran - İzmir
Yarbay Ali Ercan Ormanlıoğlu - Kars

DİĞER SUBAYLAR

Kurmay Pilot Binbaşı Fatih Sarıçay - İzmir
Binbaşı Ferhat Demircan - Kars
Binbaşı Musli İpekliler - Kars
Binbaşı Erdinç Serçe - Kars
Yüzbaşı Kadir Silay - İzmir
Üsteğmen Yasin Yılmaz - İzmir
Teğmen Rıdvan Mecnur - İzmir

ASTSUBAYLAR

Astsubay Cihangir Özcan - İzmir
Astsubay Taner Çakal - İzmir

UZMANLAR

Uzman Çavuş Hakan Yalçın - İzmir

POLİSLER

Güvenlik Şube Eski Müdürü polis Hasan Basri Dağdelen - Mersin
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol