15 Temmuz 2016 Cuma 14:40
Türkiye'nin ilk trans diş hekimi

Ailesinin ikinci erkek çocuğu olarak 42 yıl önce dünyaya gelen Emrah K.. çocukluk yaşlarından itibaren kendini kadın olarak hissetti. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ni kazanan Emrah K., üniversite yıllarında ailesine kendisini kadın gibi hissettiğini söyleyince evlatlıktan reddedildi. Emrah K. daha sonra Ece adını kullanmaya başlayarak bir arkadaşının evine yerleşti. Kendi imkanlarıyla okuduğu üniversiteden 2000 yılında mezun olan Ece, mesleğini yapmak çok sayıda iş başvurusunda bulundu.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre kadınsı hareketleri nedeniyle kapılar tek tek yüzüne kapandı. En sonunda bir klinikte işe başlayan Ece, mesleğini yapabilmek için erkek gibi davranmaya, konuşurken sesini daha kalınlaştırmaya çalıştı. Görünümü ve hareketleriyle trans kimliğini saklayamayan Ece, hastalar ve klinik çalışanları tarafından ayrımcılığa uğradığını iddia etti. Tam anlamıyla bir kadın olmaya karar veren Ece işi bırakarak ameliyat olmak için Tayland'a gitti.

AMELİYATLA KADIN OLDU İŞTEN KOVULDU

Erkek olarak gittiği Tayland'dan kadın olarak Türkiye'ye dönen Ece tekrar eski kliniğinde hekim olarak işe başladı. Makyaj yapıp kadın gibi giyinen Ece, 2 yıl boyunca burada çalıştı. Hastaların kendisi yerine diğer kadın hekimi tercih ettiğini belirten Ece, hasta portföyünü bir türlü artıramadı. İş yerinde çalışanlar ise kendisine bey diye hitap etmeye devam etti. Hastaların kendisini gördüğünde kafalarının karıştığını belirten Ece'yi ikinci yılının sonunda gelen şikayetler üzerine patronu işten çıkardı. İyi bir doktor olduğu ancak kendisiyle çalışamayacaklarını ifade ettikleri Ece'ye destek amaçlı maaşını yatırmaya devam edildi.

42 YIL SONRA PEMBE KİMLİK

İşsiz kaldıktan sonra mesleğini yapabilmek için tüm engelleri ortadan kaldırmak isteyen Ece, pembe kimliğine kavuşabilmek için hukuk mücadelesi başlattı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne cinsiyetini ve adını değiştirmek için dava açan Ece bir buçuk yıl süren davayı önceki gün kazandı. Mahkeme, Çapa Tıp Fakültesi'nden kadın olduğuna dair raporu kabul ederek trans diş hekiminin Emrah olan adını Ece erkek olan cinsiyetinin de kadın olarak nüfusa işlenmesine karar verdi.

"HEP ERKEK ROLÜNÜ OYNADIM"

Eski iş yerinden çıkarılmasına rağmen destek amaçlı kendisine maaş verilmeye devam edildiğini anlatan Ece, "İş yerimdeki meslektaşlarımda benimle aynı yerde çalışmak istememişti. En üzücü olan da bu" dedi. Kendisiyle kız gibisin denilerek dalga geçildiğini belirten Ece, "Hep kendimi bir kadın gibi hissettim. Hayatımda bir kez bile fuhuş yapmadım. Bunun için mücadele verdim. Yalnız kaldım, arkadaşım olmadı. Öyle olunca erkeğe dönüşmeye çalışıyorsun. Hayatta hep rol yaptığımı trans ameliyatı olduktan sonra anladım. Geçiş dönemime kadar erkeği oynamaya çalıştım" diye konuştu.

"HEKİMLİK MÜCADELEM SÜRECEK"

Diş hekimliğine devam etmek için mücadelesine devam edeceğini söyleyen Ece, "Türkiye'de bir trans diş hekimi olduğu bilinsin istiyorum. En azından bir sonraki trans doktor ya da diş hekimi benim yaşadığım zorluğu yaşamasın" ifadelerini kullandı. Mahkeme kararının ardından pembe kimliğine kavuşacak olan Ece, ilk işinin Diş Hekimleri Odası ile görüşmek olduğunu söyledi. Türkiye'nin ilk trans kadın diş hekimi olduğunu söyleyen Ece, "İyi bir diş hekimi olduğuma inanıyorum. Devlet hastanelerinde diş hekimliği yapmak için başvuruda bulunacağım" dedi.

Anahtar Kelimeler:
Trans
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol