AK Partili isim, haddini aşan Suriyeli vekili yerin dibine soktu

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen toplantıda Türkiye'ye yönelik suçlayıcı ifadeler kullanan Suriyeli vekile sert çıkan AK Partili Ravza Kavakcı Kan, "Kadınların hikayelerini dinledim. Burada anlatmaktan hicap duyuyorum" dedi.

AK Partili isim, haddini aşan Suriyeli vekili yerin dibine soktu

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen toplantıda Türkiye'ye yönelik suçlayıcı ifadeler kullanan Suriyeli vekile sert çıkan AK Partili Ravza Kavakcı Kan, "Kadınların hikayelerini dinledim. Burada anlatmaktan hicap duyuyorum" dedi.

14 Ekim 2018 Pazar 15:32
AK Partili isim, haddini aşan Suriyeli vekili yerin dibine soktu

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, dünyada terör konusundaçifte standart olduğunu belirterek, "İstanbul ne kadar güvenliyse Londra da okadar güvenlidir. Kahire ne kadar güvenliyse Washington da o kadar güvenlidir."dedi.

Öte yandan toplantıda konuşarak Türkiye'ye yönelik saldırı niteliğindeifadeler kullanan Suriye rejimi yanlısı milletvekili Jirair Reisan'a AK Partili Ravza Kavakcı Kan'dan sert tepkigeldi.

AÇILIŞ KONUŞMASINI YILDIRIM YAPTI

Yıldırım, İsviçre'nin Cenevre kentinde Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Koordinasyon Toplantısı'nda Dönem Başkanı sıfatıyla yaptığı açılışkonuşmasında, Asya kıtasının yükseldiğini söyledi. Dünyadaki sorunlardan tüm ülkelerin etkilendiğine işaret edenYıldırım, terör, aşırı eğilimler, bölgesel krizler, yasa dışı göç, kalkınmafarklılıkları, yoksulluk ve insani krizlerin dünya gündeminin değişmez krizlerihaline geldiğini kaydetti.

"SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM ARAMAK MECBURİYETİNDEYİZ"

Parlamenter diplomasinin gücünün göz ardı edilemeyeceğinedikkati çeken Yıldırım, "Aynı zamanda dünya üzerinde yaşanan belirsizlikler diğer coğrafyalarıolduğu gibi Asya'yı da çok etkiliyor. Evet, sorunlarımız ortak. Bizleri bir arayagetiren sebep de bu. Artık sorunlarımıza samimiyetle çözüm aramakmecburiyetindeyiz. Bugün ertelediğimiz yahut görmezden geldiğimiz sorunlar, yarınmutlaka tekrar kapımızı çalacak. Bu sefer daha daha ağırlaşmış, daha daderinleşmiş şekilde bu sorunlarla yüz yüze geleceğiz" şeklinde konuştu.

"TERÖRİSTLER İNSANLIĞIN DÜŞMANIDIR"

Yıldırım, terör konusunda dünyada çifte standart bulunduğunu veterörle mücadeleden asla taviz verilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle devametti: "Neye mal olursa olsun terör belasını insanlığın gündemindendüşürmemiz gerekiyor. Terörün ve teröristin etkisiz hale getirilmesi bütünülkelerin öncelikli sorunu haline gelmek zorundadır. Çoğunlukla 'İslami terörist'diye terör tanımlarının yapıldığına şahit oluyoruz ama şunu herkes bilmeli kiterörün dini, etnik kökeni, inancı, mensubiyeti fark etmeksizin bütün teröristlerinsanlığın düşmanıdır."

Türkiye'nin terörden dolayı 40 yıldır büyük bedeller ödediğini dilegetiren Yıldırım, Suriye'de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla hem DEAŞ hem de PKK/PYD/YPG terör örgütlerine ciddi anlamda darbe vurulduğunu, oradayaşayan insanların hayatının teminat altına alındığını ve ayrıca Türkiye'ninSuriye ile 900 kilometreyi aşan sınırın önemli bir kısmının emniyetinin sağlandığını anlattı.

Yıldırım, konuşmasının sonunda APA 11. Genel Kurul Toplantısı'nın 29Kasım-2 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleştirileceğini belirterek, üye ülkeleri butoplantıya davet etti.

SURİYELİ VEKİLE SERT TEPKİ

Öte yandan toplantıda konuşarak Türkiye'ye yönelik saldırı niteliğindeifadeler kullanan Suriye rejimi yanlısı milletvekili Jirair Reisan'a sert tepkigeldi. İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, söz hakkı alarak Reisan'ın Türkiye'ye karşı yönelttiği suçlamaların tamamen gerçek dışı olduğunuvurguladı.

Kavakcı, "2011'de Suriye'de katliam başladı, insanlar ölmeye başladı.Çocuklar, kadınlar, gençler, yaşlılar ve erkekler hayatlarını kurtarmamücadelesine başladı. Onlar Türkiye'nin sınırında hemen yanı başındaydı,sırtımızı dönemezdik. Bu insanlara kapılarımızı açtık, kalplerimizi açtık." dedi.

"BURADA TEKRAR ETMEYECEĞİZ ÇÜNKÜ..."

Türkiye'nin Suriye'de barış istediğinin altını çizen Kavakcı, buülkenin geleceğine yine Suriye halkının karar vereceğini belirti. Kavakcı, Suriye'de 500 binden fazla sivilin hayatını kaybettiğini,Türkiye'nin 3,5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını anımsatarak, "(Bazı)Suriyelileri yerinde ziyaret ettim. Kadınların hikayelerini dinledim. Buradatekrar etmeyeceğim, çünkü bir insan olarak (bu hayat hikayelerini) anlatmaktanhicap duyuyorum." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Suriyeliler de dahil yardım isteyen tüm insanlarakapısının sonuna kadar açık olduğunu dile getiren Kavakcı, "Sivil savaştan eşitşartlarda bahsedilebilir. Suriye'de sivil savaş yok ama katliam var. İnsan olarakhep birlikte bunun (katliamın) sona erdirilmesini söylemek zorundayız." diyekonuştu.

Toplantının ardından TBMM Başkanı Yıldırım ve beraberindekiparlamenterler heyeti İsviçre'deki Türk vatandaşlarıyla buluşmak üzere Lozan'ahareket etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol