25 Kasım 2021 Perşembe 21:53
Bakan Koca 'sevindirici' diyerek müjdeleri sıraladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"TURKOVAC aşımızın acil kullanım onayına başvurduğumuzu söylemiştim. Şimdi yine sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum. Özellikle proje çalışmalarını tamamladığımız 50 bin metre kare büyüklüğünde olan aşı ARGE üretim merkezimizi önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız. Dünyanın bu alandaki en gelişmiş ünite merkezinin inşaatını gelecek yıl sonunda bitirmek istiyoruz. Dünyada bu anlamda bu altyapıyla bu büyüklükte ikinci bir yer olmadığını tahmin ediyorum."

30 BİN SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİNİN ALIM SÜRECİ BAŞLIYOR

Bakan Koca yayımladığı açıklamada yüksek maliyetli ilaçların maliyetlerinin düşürülerek kısa sürede düşük maliyetle vatandaşa ulaştırılacağı müjdesini de şu sözlerle verdi:

"700 dolar olan ilacın 30-35 kat oranında daha az maliyetle olan ilacı 3-4 hafta içinde vatandaşla buluşturacağız. Bu da üçüncü müjde olsun. 40 bin kişi ile ilgili KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat yapılmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personelinin alım süreci başlıyor. Yine mülakat yapılmadan 10 bin sürekli işçi alımı da yapılacak kura ile. Hemşire, ebe, terapist, sağlık fizikçisi vb. alanlarında alım olacak."

SAĞLIKTA ATAMA AÇIKLAMASI

Bakan Koca atamalarla ilgili olarak "KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat olmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve kura ile de 10 bin sürekli işçi alımı yapılacak." ifadelerini kullandı.

BİR HİZMET PUANI DAHA İLAVE EDİLMELİ

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı hakkında da görüşlerini paylaşan Bakan Koca konuya ilişkin şunları kaydetti:

"Dershanelerdeki küçük nüanslar ile farklılık oluşturulmasının önüne geçilmesi kanaatindeyim ve bu yüzden çekirdek müfredattan sorular sorulması, okul puanı ve yaptığı hizmet esas alınarak bir hizmet puanının da buna ilave edilmesi gerektiğini düşünüyorum."

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP GİBİ HASTALIKLAR BU YIL 3-4 KAT ARTTI

Artan grip vakalarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Koca konuyla ilgili olarak "Geçen yıl neredeyse hiç influenza ve soğuk algınlığı görülmedi. Bu yıl da benzer durumun olacağı düşünen üretici firmalar yeterli miktarda üretim yapmadı. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar ise bu yıl 3-4 kat arttı." ifadelerini kullandı.

GÜNDE ORTALAMA BAKILAN HASTA SAYISI 1.4 MİLYON

Sağlık hizmetlerinin kullanımı hakkında bilgi veren Koca "Günde ortalama bakılan hasta sayısı 1.4 milyon. Bunların 400 bini acile gelen hasta, 1 milyonu polikliniklerde tedavi olan kişi. Bunların içerisinden MHRS'ye başvurarak gelen kişi sayısı yüzde 45."

TORBA YASA TEKLİFİ

Bakan Koca torba yasa teklifine ilişkin olarak da şunları kaydetti: Mesai sonrası çalışmanın isteğe bağlı olarak geri getirilmesi ve emeklilik için iyi bir düzeltme yapılması gerektiği kanaatindeyim."

EVLİLİK ÖNCESİ SMA TARAMALARI ZORUNLU HALE GETİRİLİYOR

Bakan Koca SMA taramalarına ilişkin, "Evlilik öncesi SMA taramalarını zorunlu hale getiriyoruz." dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol