12 Mayıs 2022 Perşembe 12:37
Bakanlık fahiş fiyata karşı harekete geçti!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" programı kapsamında görüşmelerine devam ediyor.

Bakan Nebati, bu kapsamda 16 Mayıs Pazartesi günü de konut sektörünün temsilcileriyle bir araya gelecek.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI TESPİT EDİLDİ!

Konuyla ilgili CNN Türk Muhabiri Gülşen Coşkun şu ifadeleri kullandı:

"Görüşme pazartesi günü olacak genel çerçevede konut sektörüne bir uyarı niteliğinde olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuta yönelik o projeyi açıklamıştı. Fırsatçılar ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası konut fiyatlarında artış görülmüştü. 

Bunun ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti ve sektör mercek altına alındı. Açıklama öncesi ve sonrası rakamlar bakıldı. Arada fahiş fiyat olanlar tespit edildi. Pazartesi günü yapılacak toplantıda da belirlenen bazı konut sektöründe projeler de olacak. Uyarı niteliğinde bir görüşme olacak. 

FİYAT ARTIŞI YAPANLARLA GÖRÜŞÜLECEK

Bakan fırsatçılar ortaya çıktı. Asla müsamaha göstermeyeceğiz demişti. İlk adımı da bir bu şekilde görüyoruz. Görüşmede fiyat artışı yapan sektör temsilcilerinin de olduğu ifade ediliyor. 

Bu projenin amacının uygun maliyetle vatandaşa ev sahibi olma imkanı yaratmak olduğu ifade edilecek. Konut fiyatlarındaki dalgalanmadan da vatandaşın korunacağı ifade edilecek. 

Sektöre şu ifade edilecek. Yapılan serbest piyasa ilkeleriyle de bağdaşmıyor bu bir fırsatçılıktır, fahiş fiyat vurgusu yapılacak. 

Proje bazlı konutlarda fahiş fiyat yapıldığı belirtiliyor. Bu konuda tespitler toplanıyor. Konunu tek tarafı Hazine ve Maliye Bakanlığı değil Ticaret Bakanlığı da var. Tespit edilen bilgilerin Ticaret Bakanlığı’na da iletilmesi planlanıyor. Orada da fahiş fiyatla mücadele konusu gıdada gördüğümüz gibi Ticaret Bakanlığı’nın da yürüttüğü bir konu. Haksız fiyat konusunda değerlendirmenin yapılması gerekiyor. 

Bunun sonunda nasıl bir cezalandırma gelecek bunlara tek tek bakılması planlanıyor."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol