Bir milyon Suriyelinin verileri güncellendi

"Suriyelilerin Kayıtlarının Güncellenmesi Projesi" kapsamında, bugüne kadar 1 milyon Suriyelinin bilgileri güncellendi.

Bir milyon Suriyelinin verileri güncellendi

"Suriyelilerin Kayıtlarının Güncellenmesi Projesi" kapsamında, bugüne kadar 1 milyon Suriyelinin bilgileri güncellendi.

24 Aralık 2017 Pazar 11:21
Bir milyon Suriyelinin verileri güncellendi

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ayaz, sığınma kamplarının 2018'de Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne devredileceğini, bununla ilgili çalışmaların devam  ettiğini söyledi.

Kampların, özellikle hayatlarını dışarıda devam ettiremeyecek  mültecilerin barınmalarıyla ilgili önemli vazifeler gördüğüne değinen Göç İdaresi Genel Müdür Vekili Abdullah Ayaz,  "Önümüzdeki dönemde de kamplar bu mantaliteyle işleyecek. Ama zaten nüfusun  birçoğu şehirlerimizde yaşıyor. ??Bununla ilgili farklı değerlendirmelerimiz var.  Artık kamplarla ilgili olarak nasıl bir yönetime geçilebilir, kamp sayısı  azaltılabilir mi, ne kadarına ihtiyaç var, bakacağız." ifadesini kullandı.

Ayaz, kampların devredilmesi nedeniyle temel yönetim anlayışında çok  değişiklik yapılmayacağını bildirdi.

Kampların devralınmasıyla personel ihtiyacının artacağına işaret eden  Ayaz, "2018 yılında tabii yeni görevlerle birlikte yeni personel alımı konusunda  da ciddi bir adım atacağımızı ümit ediyorum." dedi.

''250'NİN ÜZERİNDEN İNSAN TİCARETİ MAĞDURU KURTARILDI''

Genel müdürlüğün insan ticaretiyle mücadele konusundaki çalışmalarına  ilişkin de bilgi veren Ayaz, şöyle devam etti:

"İnsan ticareti denilince aslında akla ilk gelen husus fuhuş. Ama  aslında insan ticaretinin çok farklı formları var. Zorla çalıştırma, küçük yaşta  çocukların çalıştırılması. Bu yıl 250'nin üzerinde insan ticareti mağduru tespit  edildi. Bu kişiler, bulundukları kötü durumdan kurtarıldı."

Ayaz, insan ticareti mağdurlarını sığınma evlerine yönlendirdiklerini  ve bu evlerde mağdurlara psiko-sosyal destek verildiğini anlattı.

Konuyla ilgili en önemli noktanın kolluk kuvvetlerinin bu suçu  nitelerken insan ticareti suçu olarak nitelemesi olduğuna dikkati çeken Ayaz,  mücadelenin önemli bir parçasının kamu ve sivil toplum kuruluşları personelinin  farkındalığının artırılması, tespitlerin doğru olarak yapılması olduğunu  vurguladı.

Ayaz, sığınma evleriyle ilgili ciddi kapasite sorunları olmadığına  işaret ederek, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle işbirliği içerisinde  olduklarını, ülkelerine geri dönmek isteyenlere de gerekli desteği verdiklerini  dile getirdi.

Dünya genelinde 250 milyon göçmenin bulunduğuna dikkati çeken Ayaz,  bunun 65-66 milyonunu zorla yerinden edilenlerin, yaklaşık 22 milyonunu da  mültecilerin oluşturduğunu aktardı.

Ayaz, Türkiye'de yaklaşık 600 bin ikamet izni sahibi kişinin olduğunu  belirterek, ülkeye çeşitli amaçlarla göç eden kişileri kapsayacak bir göç  yönetimi üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

''1 MİLYON SURİYELİNİN VERİLERİ GÜNCELLENDİ''

Suriyelilerin Türkiye'ye ilk gelişlerinde tutulan kayıtlarda altyapı  yetersizliklerinden kaynaklanan bazı eksiklerin olduğuna değinen Ayaz,  bilgilerdeki eksiklerin giderilmesi amacıyla ocak ayında kayıt güncelleme  projesini başlattıklarını anlattı.

Ayaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu proje kapsamında yaklaşık 1 milyon Suriyelinin verilerini  güncelledik. Burada 59 zorunlu alan var. Toplam sayfadaki alan sayısı 99. Proje,  inşallah 2018'in ortalarına doğru bitecek. Bu proje bittiğinde şu anki mevcut  Suriyeli kitleyle ilgili tüm detaylara sahip olup bununla ilgili olarak daha iyi  planlamaları yapma imkanı bulmuş olacağız. Zorunlu alanlar arasında eğitim,  meslek durumları, herhangi bir engelinin olup olmadıkları, Suriye'deki doğum  yerlerine, yaşadıkları yerlere kadar çok geniş yelpazede bu tip sorular var. Tüm  kişisel detayları aslında bu sorular içerisinde yer almakta."

YİMER'İN İKİ ÖDÜL ALMASI

Yabancılar İletişim Merkezi (YİMER) 157'nin, "2017 Avrupa İletişim  Merkezleri ve Müşteri Hizmetleri Ödülleri Yarışması"nda "Jüri Özel Ödülü" ile "En  Çok Beğenilen Çok Dilli İletişim Merkezi Ödülü"nü almasından dolayı çok mutlu  olduklarını belirten Ayaz, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemde belki dil çeşitliliğini de artırarak YİMER'deki  hizmetlerimize devam edeceğiz. YİMER, ülkemizdeki tüm yabancılar için çok  kolaylaştırıcı bir mekanizma. Ülkemize geldikten sonra yasal süreç, yapmaları  gerekenler her türlü konuyla ilgili bilgi alabilmekteler. YİMER, 8 binin üzerinde  hayat kurtardı. Özellikle Ege kıyılarında zor durumda olan göçmenler YİMER'i  aradı. YİMER daha sonra Sahil Güvenlik Komutanlığımız ve ilgili birimlerimizle  bağlantı kurarak o insanların hayatlarının kurtarılmasına vesile oldu. Önümüzdeki  dönemde inşallah İstanbul Atatürk Havalimanı'nda YİMER'in bankosunu, hizmet  merkezini açacağız. Gelen yabancıları ilk karşılama, bilgilendirme adına hizmet  sahamızı biraz daha genişleteceğiz. Önümüzdeki dönemde talep yoğunluğuna göre  yeterli sayıda kişiyi de istihdam edeceğiz."

Ayaz, 2018'in göçe kaynaklık eden ülkelere barış, huzur, mutluluk ve  refah getirmesini dileğinde bulundu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol