İstanbul 23°
parçalı az bulutlu

“Emirleri meçhul kişi veriyordu”

15 Temmuz darbe girişiminde rehin alınan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in koruma astsubayı Yusuf Y. o geceyi anlattı.

“Emirleri meçhul kişi veriyordu”

15 Temmuz darbe girişiminde rehin alınan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in koruma astsubayı Yusuf Y. o geceyi anlattı.

03 Ağustos 2016 Çarşamba 16:21
“Emirleri meçhul kişi veriyordu”

Kursta olması gereken Güler'in emir subayı Binbaşı Mehmet Akkurt'un Özel Kuvvetler'de görevli 15 personel ile komutanın odasını bastığını belirten Yusuf Y., “Darbeci üsteğmen Vahit Güllü, emirleri yukarıdan bilmediği bir kişiden aldığını söyledi” dedi.

TATBİKAT YALANI

Darbe gecesi saat 20.45 sıralarında koridorda gürültüler duyunca kalkışmaya tanık olduklarını ifade etti ve şunları anlattı:
“Komutanın özel sekreteri olan Kurmay Yarbay BünyaminTünar ve Piyade Binbaşı Recep Özkan koridorda bekliyorlardı. Bünyamin Yarbay olayın bir tatbikat olduğunu ve komutanı emniyetle bir yere götüreceklerini söyledi. Ben müdahale etmek istedim üzerime çullanarak ellerimi, ayaklarımı ve gözlerimi bağladılar. Odada TV açıktı. NTV'den tankların boğazı kapattığı haberlerini duyunca, darbe girişimi olduğunu anladım. Darbeci tim komutanı üsteğmen Vahit Güllü hepimizi tanıdığı için silahlarımızı, teçhizatımızı ve cep telefonlarımızı alarak bizi odaya kilitledi.

ZEKAİ PAŞA

Gece boyunca Vahit üsteğmene yaptığının yanlış olduğunu anlatmaya çalıştık, ama ikna edemedik. Bize tatbikat için geldiklerini ve emirleri yukarıdan bilmediği bir kişiden aldığını söylüyordu. Zekai Paşa ile görüşme teklifi kabul etmedi. Sabah saat 04.00 sıralarında Murat Birgül geldi. Murat'ta silahların bulunduğu dolabın yedek anahtarı vardı. Dolaptan 7 tabanca aldık. Saat 10.00'da Vahit Güllü'ye seslendik. Koridordan hiçbir cevap alamayınca kapıyı açarak dışarı çıktık. Kimse yoktu. Genelkurmay Başkanı'nın yakın korumaları bağlı şekilde duruyorlardı. Hepsini kurtardık. Darbecilerin teslim alınması sürecinde aktif görev aldık''

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol