05 Temmuz 2022 Salı 12:31
İBB, Osman Gazi-1 feribotunu satışa çıkardı!

Haber: İsmail Karaduman

İBB, 20 yıldır Bursa-İstanbul arasında sefer düzenleyen İDO feribotlarından Osman Gazi-1'i ihaleyle satma kararı aldı.

Mudanya-İstanbul arasında araç taşıyan feribotlar yakıt, bakım-onarım ve işçilik maliyetleri gerekçe gösterilerek hattan çıkartılarak İBB'ye iade edilmişti.

İç hat seferlerini durdurma kararı alan İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş.'den yapılan yazılı açıklamada özelleştirme politikaları sonrası yaşanan gelişmeler nedeniyle böyle bir karar alındığı belirtilmişti.

İDO tarafından iade edilen feribotlar arasında  Orhan Gazi -1 ve Osman Gazi-1 feribotları yer alıyor.

İBB, İstanbul içinde çalışamayacak kadar büyük olan feribotları 10 yılı geçmeyecek süreyle kiralayabilmek ya da satabilmek için İBB Meclisi’nden yetki istemiş ve teklifi inceleyen Hukuk - Plan ve Bütçe ortak komisyonu, satışı talep edilen gemilerin Ticaret Kanunu’na göre taşınmaz mal sayılamayacağını değerlendirip, satış için meclisin yetkisine gerek olmadığı gerekçesiyle dosyayı iade etmişti.

Meclis onayına gerek olmadan gemileri satabilme izni elde edebilen İBB, Osman Gazi-1 feribotunu satışa çıkardı.

1.200 yolcu kapasiteli yüksek hızlı hafif yolcu feribotunu 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 36. maddesine göre Kapalı Teklif Usulü ile satışa çıkaran İBB235 milyon 800 bin TL bedel biçti.

İhale, 3 Ağustos 2022 tarihinde saat 11.05'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Encümen Salonunda gerçekleştirilecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol