10 Mayıs 2022 Salı 20:23
Kazakistan ile 15 anlaşma imzalandı! Erdoğan yeni hedefi belirledi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanKazak mevkidaşı Tokayev'in başbaşa görüşmesinin ardından iki ülke arasında anlaşmalar imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bu sene diplomatik ilişkilerimizin 30. yılı. İmzaladığımız ortak bildiri ile işbirliğimizi geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Tokayev'in yeni Kazakistan için gösterdiği azim ve irade takdire şayan. Kazak kardeşlerimizin huzuru ve refahı için üzerimizde düşeni yapacağımızın altını çizmek istiyorum. Biz dayanışmamızı sürdürerek geleceğe omuz omuza yürüyeceğiz. Maziden atiye kurduğumuz köprüyü güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. İlişkilerimizi tüm boyutlar ile gözden geçirdik.

TİCARETTE HEDEF 10 MİLYAR DOLAR!

İşbirliğimizin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi imkanlarını değerlendirdik. Geçtiğimiz sene bir önceki seneye oranla yüzde 58 artarak 5,3 milyar doları açtı. 5 Milyar olarak belirlediğimiz hedefimizi geride bıraktık. Şimdi yeni belirlediğimiz hedef olarak 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız. 

Ukrayna'daki durumun bölgesel etkilerini ele aldık. Krizin barışçıl yollarla çözüşmesi yönündeki görüşlerimizi dile getirdik. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü konusunda görüşlerimiz örtüşüyor. 

KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI KASIM CÖMERT TOKAYEV'iN AÇIKLAMALARI

Türkiye, Kazakistan için çok önemli bir stratejik ortaktır. Türkiye her zaman dost ve kardeş bir ülke oldu. Erdoğan vizyon sahibi bir lider. Anlaşmalar ile dostluğumuzu daha fazla pekiştirdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her zaman bize destek çıktığını biliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ülkemize de davet ettim. İki ülkenin dostluğunun ilelebet sürmesini bekliyorum. Türkiye'deki görüşmelerde tutarı 1 milyar dolar olacak ticari evraklara imza atılacak

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazak mevkidaşı Tokayev'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Karşılama töreninde, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Tokayev, tören kıtasını "Merhaba asker" diyerek selamladı. Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Tokayev, merdivende Türkiye ve Kazakistan bayrakları önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törende, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Ankara Valisi Vasip Şahin de yer aldı.

İLK RESMİ ZİYARET

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tokayev'in göreve gelmesinin ardından Türkiye'ye gerçekleştirdiği ilk devlet ziyareti oldu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol