19 Temmuz 2018 Perşembe 23:35
TBMM Adalet Komisyonu 13 maddeyi kabul etti

AK Parti Grup başkanvekilleri Bülent Turan, Özlem Zengin, Muhammet  Emin Akbaşoğlu ve Cahit Özkan'ın imzasını taşıyan, terörle mücadelede yeni  düzenlemeler içeren "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik  Yapılmasına Dair Kanun Teklifi", TBMM Adalet Komisyonunda görüşülüyor.

Teklifin, askeri mahallerde yapılacak arama işlemlerine ilişkin  maddesi hakkında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, düzenlemenin  "rövanşist bir hüküm" olduğunu öne sürdü.

Aydoğan, "Askeri makamların bu işin dışında tutuluyor olması bir  dönemin bütün günahının sadece askerler üzerine yüklenerek bu işten çıkılıyor  olacağı düşüncesidir." görüşünü savundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yapılan düzenlemenin, anayasal  hukuk düzeninin devletin hukuk otoritesini tesis etmesi amacıyla yapıldığının  açık olduğunu söyledi.

Düzenlemenin sadece bu madde bağlamında değerlendirilirse yanlış  olacağına işaret eden Özkan, "Teklifin tüm maddeleri değerlendirildiği zaman  aslında bir taraftan emniyetin, askeriyenin, yargının ve devletin tüm  organlarının içerisindeki hukuk dışı yapılanmaları bir taraftan tasfiye etme  iradesini ve kararlılığını ortaya koyarken, diğer taraftan da bütün devlet  otoritesini kullanan kamu ve kuruluşlarında görev yapan tüm personelin hukuk  içerisinde faaliyet yerine getirdiğini ve buna güvenle bakılması gereğini de  ortaya koyuyor. Devletin içerisine girmiş bir yapının, derin ve paralel yapıların  Türkiye'de hukuk düzenini, devlet otoritesini ne kadar sarstığı, ulusal  barışımızı ve birliğimizi tehdit ettiği ortadadır." ifadelerini kullandı.

"Düzenleme çok açık ve net" diyen Cahit Özkan, düzenlemenin  sivilleşmenin ve hukuk devleti olmanın bir gereği olduğunu dile getirdi.

Komisyonda 13,5 saat süren müzakerelerin ardından 26 maddelik teklifin  ilk 13 maddesi kabul edildi.

Görüşmelere bugün devam edilecek.

Son Güncelleme: 20.07.2018 00:02
Anahtar Kelimeler:
Tbmm
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol