Türkiye'yi kana bulayacaklardı

Ankara polisinin iki hafta önce PKK üyelerine yönelik gerçekleştirdiği operasyon ile başlayan süreçte, örgütün 4 yıl boyunca 9 ilde toprak altına gömdüğü bin 26 litre patlayıcı madde ele geçirildi

Türkiye'yi kana bulayacaklardı

Ankara polisinin iki hafta önce PKK üyelerine yönelik gerçekleştirdiği operasyon ile başlayan süreçte, örgütün 4 yıl boyunca 9 ilde toprak altına gömdüğü bin 26 litre patlayıcı madde ele geçirildi

24 Mayıs 2016 Salı 14:55
Türkiye'yi kana bulayacaklardı
Ankara'nın Çamlıdere  ilçesinde iki hafta önce terör örgütü PKK mensuplarınca gömülen sıvı patlayıcı  maddelerin bulunmasının ardından, örgütün 2012 yılından itibaren 9 ilde toprak  altına sakladığı bin 26 litre patlayıcı bulundukları yerlerden çıkartılarak imha  edildi. 
 
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, yaklaşık 2 hafta önce Ankara  İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalar doğrultusunda terör  ekiplerince Ankara merkezli Kars ve İstanbul'da yapılan operasyonda gözaltına  alınan 7 kişinin emniyette verdiği ifadeler, terör örgütü PKK'nın Türkiye'yi kana  bulama planlarını boşa çıkarttı.
 
Kars'ta gözaltına alınan Azamettin K. ile İstanbul'da gözaltına alınan  kardeşi Sabahattin K'nın Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde verdikleri  ifadelerde, terör örgütü PKK'nın talimatıyla Türkiye'nin çeşitli illerine sıvı  patlayıcı gömdüklerini söylemesi ve bunu gösteren video kayıtlarının bulunması  ekipleri harekete geçirdi.
 
Öncelikle Ankara'nın Çamlıdere ilçesinde otoban yakınlarında Jandarma  ekiplerinin de katılımıyla yapılan aramalarda 4 büyük 4 küçük bidona konulan  nitrometanın gömüldüğü 3 ayrı nokta tespit edildi. Kazı sonunda çıkartılan sıvı  patlayıcı miktarının 120 litre olduğu belirtildi.
 
Soruşturmayı derinleştiren ekipler şüphelilerin 2012 yılından itibaren  Ankara'nın yanı sıra 8 ilde daha benzer şekilde patlayıcı gömdüklerini tespit  etti. Bunun üzerine İstanbul, İzmir, Eskişehir, Muğla, Konya, Şanlıurfa, Antalya  ve Mersin'e gönderilen ekipler, yerel emniyet birimleri ile belirtilen adresleri  kontrol etti. Şanlıurfa ve Antalya'ya gömülen patlayıcıların, bu illerde emniyet  güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda daha önce ele geçirilen patlayıcılar  olduğu tespit edildi.
 
Konya'da polisin özel aracına konulan patlayıcı
 
Geçen yıl 17 Kasım'da Konya'nın Ereğli ilçesi Emniyet Müdürlüğü  kadrosunda görevli bir polis memurunun 31 PA 862 plakalı özel aracının altına  konulan patlayıcının son anda fark edilmesiyle terör örgütünün gerçekleştirmek  istediği kanlı eylem engellenmişti. Söz konusu eylemde kullanılmak üzere  hazırlanan düzenekteki nitrometanın da Ankara'da gözaltına alınan şüpheliler  tarafından Konya'da bir araziye gömüldüğü belirlendi.
 
Yapılan istihbarat çalışmalar sonucunda, C4 tipi plastik  patlayıcıların, Kobani'den Ereğli'ye gelen ve Suriyeli bir aile izlenimi veren  PKK'lı teröristler tarafından aracın altına yerleştirildiği de ortaya çıktı.  Teröristler, eylemlerinin boşa çıkartılmasının ardından kentten kaçtıkları için  yakalanamamıştı.
 
İstanbul'da 206 litre sıvı patlayıcı ele geçirildi
 
Ankara'daki çalışmaların devamında İstanbul'a da giden ekipler,  Azamettin K. ve Sabahattin K'nın İstanbul Zeytinburnu'ndaki akrabalarına ait iş  yerine 4 adet 25 litrelik bidonlara konulmuş 100 litre nitrometan ile 6 litre  içeriği henüz tespit edilemeyen patlayıcı madde bıraktıklarını tespit etti.  Patlayıcının bırakıldığı dükkan sahibinin de gözaltına alındığı operasyon, Şile  ve Çatalca'daki ormanlık alanlara kaydırıldı. Buralarda yapılan aramalarda da 2  büyük 2 küçük bidon halinde 100 litre nitrometan ele geçirildi. Şüphelilerin söz  konusu patlayıcıları "Hacı" kod adlı PKK'lı teröristin verdiği talimat  doğrultusunda gösterdiği yerlere gömdükleri belirlendi. Ekiplerin, şüphelilerin  anne ve kız kardeşinin yaşadığı evde yapılan aramada ise patlayıcı madenin  hazırlanması sırasında kullanılan baskül ele geçirildi.
 
4 ile 400 litre arasında patlayıcı gömdüler
 
Şüphelilerin Muğla, İzmir ve Eskişehir'de de patlayıcı gömdükleri  şeklindeki bilgiyi değerlendiren ekipler bu illere de giderek arama yaptı.  Jandarma ekiplerinin de katılımıyla Muğla-Köyceğiz yolu civarındaki ormanlık  arazi ile İzmir'de Ege Üniversitesi arazisi yakındaki Çiçekli Köyü bölgesine ve  Eskişehir Anadolu Üniversitesi arazisi yakınındaki Karaağaç Köyü bölgesine 4  büyük 2 küçük bidon içerisine konularak gömülen 100'er litre patlayıcı madde  bulunarak çıkartıldı.
 
Mersin'de ise ormanlık araziye gömüldüğü tespit edilen aynı tipte  yaklaşık 100 litre patlayıcı madde de aynı operasyon kapsamında ele geçirildi.
 
Piknik yapan iki kişi izlenimi veren ve Türkiye'yi gezen şüphelilerin  PKK'nın talimatı doğrultusunda bin 26 litre nitrometan tipi sıvı patlayıcıyı  gömdükleri, patlayıcıların gömüldüğü yerlere ilişkin coğrafi bilgiler ile  görüntüleri de örgüte gönderdikleri belirlendi. Polis tarafından ele geçirilen  görüntülerde şüphelilerin son derece rahat tavır sergiledikleri de kaydedildi.
Son Güncelleme: 24.05.2016 15:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol