İstanbul 13°
parçalı az bulutlu
22 Ekim 2021 Cuma 11:51
Üçüncü dozda resmi sonuç mükemmel: Yüzde 95!

Türkiye'de de yoğun olarak uygulanan Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısının üçüncü doz sonuçları açıklandı. İngiliz The Times gazetesinin haberine göre, ilk sonuçlar üçüncü doz aşının koronavirüse karşı 'mükemmel' koruma sağladığını gösteriyor.

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson tarafından yaşlılara en yakın dönemde ek doz aşı tavsiyesi verildiğini hatırlatan The Times, yeni araştırmanın 10 bin denek üzerinde gerçekleştiğini aktarıyor.

Habere göre, deneklere ikinci dozdan yaklaşık bir yıl sonra üçüncü doz uygulaması yapıldı, süre ortalaması 11 ay. Ayrıca, aşıların vurulduğu günlerde, Delta varyantı dünyayı kasıp kavuruyordu.

Araştırma üçüncü doz aşıların virüse karşı yüzde 95'ten fazla bir koruma sağladığını ortaya koydu. The Times, İsrail'de daha önce yapılan araştırmada da benzer sonuçlar elde edildiğini kaydediyor.

Araştırma sonucuna göre, ek dozla ilk iki aşının sağladığı yüksek koruma yeniden elde edildi. Bilim insanları, üçüncü doz aşının ilk iki dozun etkilerini azalttığına dair bir sonuç bulunmadığını da belirtiyor.

YAN ETKİYE RASTLANMADI

İngiliz Bağışıklık ve Aşılama Ortak Komisyonu (JCVI), ikinci doz aşıdan sonra üçüncü doz için altı ay geçmesini tavsiye ediyor. Komisyonun üyelerinden Profesör Jeremy Brown, üçüncü doz aşının Covid-19 enfeksiyonlarına karşı harika bir sonuç verdiğini söylüyor. Prof. Brown'a göre, üçüncü doz aşıyla birlikte vaka sayılarında bir düşüş yaşanacak ve hastanalerin yükü de azalacak.

Araştırmada bilinmeyen yan etkilere rastlanmazken, deneklerin ortalama yaşının ise 53 olduğu açıklandı.

Koronavirüs aşısını Prof. Özlem Türeci ile birlikte bulan BioNTech CEO'su Uğur Şahin, araştırma sonucunu "Bu önemli veriler mevcut bilgileri daha da ileriye taşımakta ve üçüncü doz aşının toplumun geniş kesimlerini bu virüse ve varyantlarına karşı korumaya yardımcı olabileceğini gö stermektedir" sözleriyle değerlendirdi.

DÜNYA NÜFUSUNUN YARISI AŞILANDI

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), BioNTech-Pfizer aşısının takviye dozuna Eylül ayında onay vermişti.

Halihazırda dünya nüfusunun yaklaşık yarısı (yüzde 48) koronavirüs aşısının en az ilk dozunu olmuş durumda. Yeryüzünün en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan, 700 milyon dozu aşan sayıyla dünya sıralamasında birinci ancak bu rakam nüfusun ancak yüzde 50'lilik bir kısmını kapsıyor. Nüfusunun yüzde 86'sına iki doz koronavirüs aşısı uygulayan Birleşik Arap Emirlikleri, bu alanda ilk sırada.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hafta içinde yaptığı açıklamada aşı kampanyalarının hızla ilerlemesine rağmen koronavirüs salgınının 2022 yılında da etkisini göstereceğini duyurdu. Özellikle iki kat daha bulaşıcı olan Delta varyantı, dünya üzerinde hızla yayılıyor. Ayrıca her gün mutasyon geçiren koronavirüsün daha ölümcül mutasyona uğrama riski de bulunuyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol