22 Kasım 2021 Pazartesi 16:25
50 yıl önce Bandırmalı gençler Türkiye'nin ilk füzesini yaptı!

1950'li yıllarda yaşanan gerçek bir olaydan esinlenen ve bir dönem filmi olan Bandırma Füze Kulübü'nün setinden gelen ilk fotoğraf karesinde Alina Boz ve Denizcan Aktaş var. Her ikisi de dönemin kıyafetleriyle görünen iki genç ve yetenekli oyuncu çok farklı bir şekilde hayranlarının karşısına çıkacak. Çekimler Mudanya, Bandırma ve İstanbul Beykoz Kundura Fabrikası'nda gerçekleştirilecek. Bu arada filmin setinden ilk fotoğraf da geldi.

BANDIRMA FÜZE KULÜBÜ'NÜN HİKAYESİ

Bandırma'da lise öğrencisi bir grup genç 1950'li yıllarda Sputnik I'in uzaya fırlatılmasından etkilenerek bir füze kulübü kurmaya karar verdi. Kulüp üyesi olan gençler uzay ve evren konularını tartışılıyorlardı. Kulüp kısa zamanda büyüdü ve Bandırma Havacılık ve Uzay Araştırmaları Derneği'ne dönüştü.

En büyük amaçları uzaya bir roket fırlatmak olan bu gençler 1 metre boyunda ve 3 kilogram ağırlığında bir roket inşa ettiler. Ancak bu roket yerden 40 metre yükselebilmiş ve sonra denize düşmüştü. Gençler ikinci denemelerinde roketlerini 750 metreye çıkarmayı başardı. Kendileriyle alay edilmesine aldırmayan gençler birçok denemenin sonunda roketlerini 5.415 metreye kadar uçurmayı başardı.

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak, yapımcılığını Mustafa Uslu'nun yönetmenliğini üstlendiği filmde ayrıca Erkan Kolçak Köstendil, Atay Yıldız, Aslı Bekiroğlu, Görkem Sevindik, Öykü Gürman, Tolga Canbeyli, Altan Erkekli ve Alican Yücesoy gibi isimler yer alıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol