15 Temmuz 2016 Cuma 12:32
Pokemon Go sağlığa zararlı"

Yaşamda kullanılan önemli mekanizmalardan biri 'savaş ve kaç' tepkisidir. Bunun yaşamın içinde çok fazla kullanılmaya başlanması, kaygı bozukluklarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tür oyunlarda savaşmak ve hedefe ulaşmak çabası, stresi artırabilir ve olasılıkla kaygıyı ortaya çıkarabilir.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt da bu noktaya dikket çekti ve uzun süreli dijital oyunlar oynanmasının, hem yetişkin hem de çocuklar üzerinde sağlık açısından tehlikeleri olabileceğine vurgu yaptı. 

Bozkurt, sürekli bir oyunla zaman geçirilmesinin, zihinsel işlevler açısından da bazı sorunlara yol açabileceğini vurgulayarak, "Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi uyuşturucu etkisi oluşturması olasıdır" ifadesini kullandı. 

Bu oyunları oynayanlarda bazı fiziksel sorunlar da ortaya çıkabileceğini dile getiren Bozkurt, "Bu kişilerde, vücut konumuna bağlı omurilik sorunları, oyuna dalındığında fiziksel kazalar da önemli bir risktir" diye konuştu.

"DİJİTAL GÖZ YORGUNLUĞU SENDROMUNA NEDEN OLUYOR"

Göz Hekimi Prof. Dr. Pelin Yılmazbaş da cihazların kullanımlarının yüksek görsel konsantrasyon istediğini ifade ederek, "Bu durum özellikle çocuklarda bazı göz problemlerinin oluşumuna ve ortaya çıkmasına neden olabilmektedir" dedi.

Uzun süre ekran karşısında vakit geçiren çocuklarda sürekli yakına bakma nedeniyle gizli göz kaymaları da açığa çıkabileceğine dikkati çeken Yılmazbaş, "Ayrıca bu yakın çalışma ve odaklanmanın özellikle ailesinde miyopik göz bozukluğu olan çocuklarda miyopinin ortaya çıkmasına ve var olan göz numarasının daha hızlı ilerlemesine neden olabildiği gösterilmiştir. Bilgisayar benzeri cihazları daha az kullanan ve vaktini fiziksel aktivitelere ayıran çocuklarda miyopi daha az görülmektedir. Ayrıca ekran karşısında uzun süre vakit geçirilmesi gözlerde kuruluk ve alerjinin daha fazla olmasına neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
Pokemon Go
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol