Başbakan Yıldırım kurmaylarını topluyor

Başbakan Binali Yıldırım ve ilgili bakanlar yeni yayınlanacak kanun hükmünde kararname için ön çalışma yapacak.

Başbakan Yıldırım kurmaylarını topluyor

Başbakan Binali Yıldırım ve ilgili bakanlar yeni yayınlanacak kanun hükmünde kararname için ön çalışma yapacak.

31 Ağustos 2016 Çarşamba 15:23
Başbakan Yıldırım kurmaylarını topluyor

Başbakan Binali Yıldırım, saat 15.00'te bakanlarla yeni kanun hükmünde kararname (KHK) çalışmaları hakkında bir toplantı yapacak.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL çerçevesinde bugüne kadar beş KHK yayınlandı. Bugün, Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde ilgili bakanlarla yeni KHK için ön çalışma yapacak.

Toplantıya Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve İçişleri Bakanı Efkan Ala da katılacak.

İSTİHBARATIN YAPILANMASI

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem de Başbakan Binali Yıldırım tarafından dile getirilen "istihbarat zafiyeti" konusunda da yeni KHK ile düzenleme yapılması bekleniyor. İstihbarat teşkilatlarında yapılması planlanan düzenleme için toplantıya İçişleri Bakanı da katılacak.

Başbakan Yıldırım, istihbaratın yeniden düzenlenmesi konusunda daha önce yaptığı açıklamada, teşkilatın iç ve dış olarak ikiye ayrılmasının ve bunun da tek çatı altından koordine edilmesinin planlandığını söylemişti.

HAKKARİ VE ŞIRNAK'IN DURUMU İLE BELEDİYELERE KAYYUM

AK Parti'nin hazırladığı torba yasa ile Meclis'e gelen ancak muhalefet partilerinin itirazı üzerine paketten çıkarılan Hakkari ve Şırnak'ın ilçe olması, yeni yayınlanacak KHK ile gerçekleşeceği iddia ediliyor.

Bu konu hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım, "Vakti gelince açıklarız" derken, İçişleri Bakanı Ala, "Bu konuları değerlendiriyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Bu durumda Hakkari'nin yerine Yüksekova'nın, Şırnak'ın yerine de Cizre'nin il olması tartışılmıştı.

CHP'li Özgür Özel'e göre, bu konularda geri adım yok. Özel, "AK Parti KHK ile bu düzenlemeler yapılacak" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
Başbakan Yıldırım
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol