Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump F-35 konusunu görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, F-35 konusuyla ilgili olarak, "Trump ile Cumhurbaşkanımız G-20'de görüştü. Trump kendisi konuyu açtı. Hiçbir problem yaşanmasını istemiyoruz" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump F-35 konusunu görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, F-35 konusuyla ilgili olarak, "Trump ile Cumhurbaşkanımız G-20'de görüştü. Trump kendisi konuyu açtı. Hiçbir problem yaşanmasını istemiyoruz" açıklamasını yaptı.

05 Aralık 2018 Çarşamba 15:33
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump F-35 konusunu görüştü

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "Soruşturma devam ediyor, sonuna kadar gideceğiz. Tıkanıklık olursa uluslararası bir soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de iki gün süren NATO  Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından Türkiye'nin NATO nezdindeki Daimi  Temsilciliğinde Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi ve temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanının Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin  Astana sürecinin sonuç vermediğine yönelik açıklaması hakkında Çavuşoğlu,  ateşkesin korunması ve siyasi çözüm sürecinin Astana'daki görüşmeler sayesinde  devam edebildiğine işaret etti.

Çavuşoğlu, Jeffrey'nin çalışma grubu toplantısı için Türkiye'de  olacağını belirterek, Jeffrey'nin açıklaması hakkında, "Çok talihsiz bir  açıklamadır. Jeffrey’nin kendi düşüncesi olduğunu zannetmiyorum. Konu, çalışma  grubu toplantısında da gündeme gelecektir." değerlendirmesini yaptı.

'F-35'DE SORUN İSTEMİYORUZ'  

Çavuşoğlu, Müşterek Taaruz Uçağı (F-35) projesi hakkındaki bir soru  üzerine, konunun ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  arasında Arjantin'de düzenlen G-20 Zirvesi'nde gündeme geldiğini ifade etti.

"Trump ile Cumhurbaşkanımız G20'de görüştü. Trump kendisi konuyu açtı.  Hiçbir problem yaşanmasını istemiyoruz." diyen Çavuşoğlu, Trump'ın Türkiye'nin  sadece satın alma sürecinde değil, üretimde de önemli aktör olduğunu belirttiğini  aktardı.

Çavuşoğlu, ABD Kongresinde satışın engellenmesine yönelik bazı  girişimler bulunduğuna ancak Türkiye'nin önemli bir aktör olduğuna işaret ederek,  "İptal edilmesi kolay bir süreç değil." diye konuştu.

'ULUSLARARASI SORUŞTURMADAN ÇEKİNMEYİZ'

 Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndaki  görüşmeleri sırasında gündeme gelen konular arasında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı  cinayetinin bulunduğunu da aktaran Çavuşoğlu, "Soruşturma devam ediyor, sonuna  kadar gideceğiz. Tıkanıklık olursa uluslararası bir soruşturmaya gitmekten  çekinmeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 Zirvesi'nde de konuyu muhataplarıyla ele  aldığını belirten Çavuşoğlu, "Türkiye'nin sergilediği tavır, şeffaflık ve  kararlılık herkes tarafından takdir ediliyor, teşekkür ediyorlar ancak bizim  kendi topraklarımızda işlenmiş bir cinayetin, önceden planlanmış bir cinayetin  aydınlatılması için üzerimize düşeni yapmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol