Putin ve Erdoğan ne zaman görüşecek?

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Eylül'de G-20 Zirvesi'nde görüşecek.

 Putin ve Erdoğan ne zaman görüşecek?

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Eylül'de G-20 Zirvesi'nde görüşecek.

30 Ağustos 2016 Salı 16:18
 Putin ve Erdoğan ne zaman görüşecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri, G20 Zirvesi için gidecekleri Çin'de bir araya gelecek. Erdoğan'ın bir gün sonra ABD Başkanı Obama ile de randevusu var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birer gün arayla dünya liderleriyle baş başa görüşmeler yapacak.

Erdoğan'ın ilk randevusu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin'de. G20 zirvesi için Çin'e gidecek ikili, bir araya gelecek.

Son olarak 9 Ağustos tarihinde St. Petersburg'da görüşen Putin ve Erdoğan, 3 Eylül akşamında geç saatlerde buluşacak.

Moskova'dan gelen ilk açıklamalar, iki ülke arasındaki normalleşme sürecinin yüksek bir ivmeyle devam ettiği yönünde. Putin'in yardımcısı Yuriy Uşakov, Rus ve Türk liderlerin Akkuyu ve Türk Akımı gibi ortak enerji projelerinin yanı sıra Suriye'deki son durum ve uluslararası terörü ele alacağını söyledi. Uşakov, Moskova'nın halihazırda Rusya'daki inşaat projelerinde Türk vatandaşlarının çalışması önündeki yasakların kaldırılması üzerinde çalıştığı bilgisini verdi.

Obama ile 15 Temmuz'dan sonra ilk kez yüz yüze

Putin randevusundan bir gün sonra ise, Erdoğan'ın el sıkışacağı isim ABD Başkanı Barack Obama. Çin'de buluşacak liderler, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilk kez yüz yüze görüşecek.

Obama'nın ulusal güvenlik danışmanlarından Ben Rhodes, Türkiye'nin Suriye'deki askeri harekâtının da Obama-Erdoğan randevusunda gündeme geleceğini duyurmuştu.

Geçen hafta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'Fırat Kalkanı' adını verdiği Suriye harekâtının başladığı gün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Ankara'ya giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile temaslarda bulunmuştu.

Erdoğan-Obama buluşmasında bir diğer önemli başlık ise, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi.

Son Güncelleme: 30.08.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol