İstanbul 27°
parçalı az bulutlu
20 Kasım 2017 Pazartesi 10:49
TBMM Başkanı bugün seçiliyor! İşte 5 aday

TBMM Genel Kurulu bugün saat 14.00'te Meclis Başkanlığı seçimi için toplanacak.

TBMM Başkanlığı için,  AK Parti  İstanbul  Milletvekili ve Meclis Başkanı  İsmail Kahraman ve  AK Parti  Adana  Milletvekili Tamer Dağlı,  CHP  İzmir  Milletvekili  Zekeriya Temizel,  HDP  Hakkari  Milletvekili  Selma Irmak,  MHP  İstanbul  Milletvekili  Celal Adan ve  İYİ Parti  Kayseri  Milletvekili  Yusuf Halaçoğlu aday oldu.

SEÇİM NASIL OLACAK?

Genel Kurulda, Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının 3'te 2'si olan 367 oy, üçüncü oylamada ise üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 oy aranacak. Mevcut milletvekili dağılımına göre, TBMM Başkanının üçüncü turda seçilmesi bekleniyor.

MECLİS BAŞKANI ADAYLARI KİMDİR?

Peki  AK Parti,  MHP,  CHP,  HDP ve İyi Parti'den aday olan  İsmail Kahraman,  Zekeriya Temizel,  Celal Adan,  Selma Irmak ve  Yusuf Halaçoğlu kimdir?

AK Parti adayı  İsmail Kahraman AK Parti'nin Meclis Başkan adayı Kahraman halen Meclis Başkanlığı görevini yürütüyor. Dindar anayasa istiyorum çıkışı ile hatırlanan  İsmail Kahraman aslen Rizelidir. 7  Aralık 1940 yılında dünya gelen  İsmail Kahraman 76 yaşında asıl işi avukatlık.

CHP adayı  Zekeriya Temizel:  Zekeriya Temizel 55 ve 56. hükümet döneminde  Maliye Bakanlığı yaptı. 2014'te  CHP Olağanüstü Kurultayında Parti Meclisi Üyeliğine seçilen  Zekeriya Temizel  CHP'nin  İzmir vekilliğini yürütüyor.

MHP adayı  Celal Adan: 10  Eylül 1951 tarihinde  Ağrı'da dünyaya gelen  Celal Adan,  İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nden mezun. İMPA A.Ş. ve İNMAŞ Limited Şirketini kuran  Celal Adan, 21. dönem DYP ve 24.ve 25. dönem  MHP  İstanbul Milletvekiliği görevinde bulundu. 26. dönemde yeniden  İstanbul milletvekili seçilen  Celal Adan aynı zamanda  MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

HDP adayı  Selma Irmak: HDP'nin adayı  Selma Irmak 4 Kasım'dan beri  Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunuyor. 24. dönem  Şırnak milletvekili olan  Selma Irmak, 25. ve 26. dönemde ise  HDP  Hakkari milletvekili olarak Meclis'e girdi.  8 Mart 1971'de  Mardin  Kızıltepe'de doğumlu olan  Selma Irmak lise mezunu.

İyi Parti adayı  Yusuf Halaçoğlu: MHP'den ihraç edilen  Yusuf Halaçoğlu  Meral Akşener'in kurduğu  İYİ Parti'ye geçti.  Yusuf Halaçoğlu,  Adana'nın  Kozan ilçesinde,  10 Mayıs 1949 tarihinde doğdu. 1967'de liseyi, 1971 yılında  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü  Yeniçağ Tarihi Kürsüsünden mezun oldu. 2015  Türkiye genel seçimlerinde  Kayseri milletvekili seçilen  Yusuf Halaçoğlu bir dönemi  Türk Tarih Kurumu'nun başkanlığını da yaptı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol